Infostart.hu
eur:
382.46
usd:
325.99
bux:
124515.8
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Elhunyt a pislogással morzézó egykori amerikai hadifogoly

Elhunyt Jeremiah Denton volt amerikai szenátor, aki amiatt vált híressé, hogy 1966-ban hadifogolyként egy észak-vietnami propagandának szánt interjú közben pislogással elmorzézta a "kínzás" szót, és ezzel leleplezte fogva tartásának embertelen viszonyait.

Denton 89 évesen, szívelégtelenségben halt meg egy Virginia Beach-i hospice-ban. Nyugalmazott ellentengernagyként 1980-ban jutott be a szövetségi felsőházba, 112 év után ő volt az első republikánus alabamai szenátor. Ronald Reagan elnök "nemzeti kincsként" emlegette a legkonzervatívabb politikusok között számon tartott honatyát, akinek azonban 1986-ben nem sikerült újraválasztatnia magát.

1965-ben, 41 évesen esett hadifogságba, miután az észak-vietnamiak lelőtték az Independence repülőgép-hordozóról feszállt bombázóját. Hét évig volt fogoly és az embertelen körülményeikről hírhedté vált hanoi börtönökben ellenállásra biztatta társait.

A torture angol szót egy olyan televíziós interjú közben pislogta el, amelyben egyébként támogatásáról biztosította az amerikai kormány politikáját. Jeremiah Denton úgy tett, mintha a bevilágítás fénye bántotta volna a szemét.

A fogoly pilótát az interjú bemutatása után a korábbinál is erősebben kínozták. Denton négy évet töltött el magánzárkában, és csak az 1973-as párizsi békemegállapodás után engedték szabadon.

1977-ig, a nyugállományba vonulásáig az amerikai fegyveres erők virginiai akadémiájának igazgatója volt. 1979-ben az általa írt életrajzi könyv alapján tévéfilm készült a megpróbáltatásairól. Denton szerepét Hal Holbrook játszotta.

Denton hívő katolikus volt, akinek hét gyereke született. Politikusként az "amerikai értékek hanyatlása", különösen a kábítószer-fogyasztás, az abortusz és a pornográfia ellen küzdött. Jane-t, a feleségét, aki 60 éven át a társa volt, 2007-ben veszítette el.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: a Béketanács a viták globális rendezési fórumává válhat

Szakértő: a Béketanács a viták globális rendezési fórumává válhat

A davosi Világgazdasági Fórumon hivatalosan is megalakult a Donald Trump amerikai elnök kezdeményezésére létrehozott Béketanács. A szervezet hatásköre messze túlmutathat a gázai háború utáni rendezésen, és a jövőben a globális konfliktusok kezelésének új nemzetközi fórumává válhat – mondta Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány biztonságpolitikai szakértője az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
A tagállamok egymást fojtják meg a rezsicsökkentésekkel – Brüsszel veheti a kezébe az egészet

A tagállamok egymást fojtják meg a rezsicsökkentésekkel – Brüsszel veheti a kezébe az egészet

Az európai ipar energiaár-problémája mára egyértelműen túlnőtt a 2022-es energiaválság átmeneti sokkján. Bár a nagykereskedelmi villamosenergia- és gázárak azóta stabilizálódtak, az ipari fogyasztók által fizetett árak tartósan magas szinten maradtak, ezért több kormány kedvezményes tarifákat vezetne be az ipar számára, hogy ezzel segítsék az európai versenyképességet. Ugyan ez könnyen indokolható lépésnek tűnik, tagállamonként nagyon eltérő, hogy mekkora támogatásokat engedhetnek meg maguknak, ezért könnyen belső összeférhetetlenségekhez vezethet, ha nem épül ki egy rendszer az uniós országok rezsicsökkentési dömpingjére.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×