Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Az RMDSZ továbbra is ellenzi a verespataki aranybánya-beruházást

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) álláspontja továbbra sem változott a Verespatakon tervezett aranybánya-beruházással kapcsolatban, így ellenzi a projektet - ezt Markó Béla, az RMDSZ elnöke jelentette ki.

A romániai magyar vezető politikus a Bukarestben megjelenő Új Magyar Szó című napilapnak elmondta: a beruházás tekintetében nem értenek egyet a Demokrata Liberális Párttal (PD-L), amellyel együtt alkotják az új román kormányt.

Markó a csütörtökön közölt interjúban felidézte, hogy az RMDSZ-ben is voltak véleménykülönbségek a projekt hasznosságát illetően, ugyanis a magyar szervezet gazdasági szakemberei inkább a beruházást pártolták volna, mások viszont környezetpárti álláspontra helyezkedtek. Rámutatott: végül a környezetvédelmi szempont győzött az RMDSZ-ben, és álláspontjuk továbbra is változatlan.

Verespatakon a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai-román vegyes vállalat akarja megnyitni Európa legnagyobb külszíni bányáját 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kitermelésére.

A román hatóságok 2007-ben felfüggesztették a beruházási terv környezeti hatástanulmányának az engedélyezési folyamatát.

Most ismét napirendre került a téma, miután Adriean Videanu demokrata párti gazdasági miniszter, akárcsak a romániai ásványkincsek kitermelését felügyelő szakhatóság vezetője a beruházás mielőbbi megvalósítását szorgalmazta.

Az új román kormány programjában is szerepel, hogy újraértékelik a beruházást, ami Emil Boc miniszterelnök szerint nem jelenti azt, hogy már eldöntötték volna a terv engedélyezését vagy elutasítását.

Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×