Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Franciaországban mediátor segíti a bajba jutott hiteleseket

Mediátort nevezett ki csütörtökön a francia kormány, akinek az a feladata, hogy az úgynevezett toxikus, azaz mérgezett hitelek felvétele miatt eladósodott helyi önkormányzatok és hitelezőik között közvetítsen. Az adóhivatalnál magas beosztást betöltő Éric Gissler-nek nem csupán az adósságok átütemezésében, esetleg a meglévő hitelek átalakításában kell segítenie, hanem egy úgynevezett "Jó gyakorlatok chartájának" a kidolgozásában is, amely a jelenlegihez hasonló kockázatvállalásokat hivatott a jövőben megelőzni.

Amint arról az InfoRádióban korábban beszámoltunk, Franciaországban az elmúlt években számos település - kisebb nagyobb városok, falvak, sőt megyék - vettek fel kifejezetten kedvezményesnek minősülő, általában változó kamatozású hitelt a pénzt korábban két kézzel szóró bankoktól. A gazdasági válság kirobbanását követően aztán kiderült, hogy ezek a kölcsönök - éppen a megváltozott, azaz az égbe ugrott kamatok miatt - a helyi közösségek létét fenyegetik, és azóta "mérgezett hiteleknek" nevezik azokat, és mindenki igyekszik tőlük szabadulni.

Azt, hogy pontosan hány település érintett, egyelőre meglehetősen sűrű homály fedi, melynek kialakulásához maga a kormány is hozzájárult. A gazdasági minisztérium illetékesei még néhány napja is "minimálisnak" nevezték azoknak az önkormányzatoknak a számát, amelyek "mérgezett" kölcsönt vettek fel. Christine Lagarde gazdasági miniszter szerint számuk nem haladja meg az ötvenet, ami az 56 ezer francia településnek valóban "csupán a töredékét" képezi.

Az ellenzéki szocialisták, valamint az elemzők egy része azonban úgy véli, a valóság ennél sokkal súlyosabb. Úgy tudják, csak a helyi önkormányzatok pénzének kezelésére szakosodott, amúgy a gazdasági válság kirobbanásakor csaknem csődbe ment belga-francia Dexia bank mintegy négyezer "toxikus szerződést" kötött Franciaországban.

Az ügy kapcsán ráadásul egy újfajta vita is kibontakozóban van: a mérgezett hitellel nyakig eladósodott, Párizzsal közvetlenül határos Seine-Saint-Denis megye szocialista elnöke például azt mondja, az államnak sokkal alaposabban ellenőriznie kellett volna, hogy milyen szerződéseket írnak alá a települési önkormányzatok. És bár ezt az érvet a gazdasági tárcánál azzal söpörték le az asztalról, hogy az önkormányzatok autonómiájáról rendelkező törvény ezt nem teszi lehetővé, egy most nyilvánosságra hozott jelentés a Fillon-kormányt magyarázkodásra kényszerítheti.

A l'Express című hetilap arról számolt be ugyanis, hogy egy az önkormányzatok pénzügyi ellenőrzésére szakosodott iroda már 2007-ben figyelmeztette a pénzügyminisztériumot a települések rossz adósságstruktúrájának problémájára, ám az illetékesek akkor azt mondták, a kérdés nem aktuális.

A legérintettebb települések az elmúlt másfél évben a legkülönbözőbb módokon igyekeztek magukon segíteni: a dél-közép franciaországi, kétszázezres Saint-Etienne város vezetése például a bíróságtól kérte a Deutche Bankkal megkötött 20 millió eurós hitelszerződése semmissé nyilvánítását, a polgármester szerint ugyanis a pénzintézet nem tájékoztatta a szerződést aláíró elődjét a kölcsön kockázatairól.

A kormány által most kinevezett mediátornak mindenesetre nem lesz könnyű dolga: nem csak a pereskedő feleket kell újra tárgyalóasztalhoz ültetnie, hanem el kell fogadtatnia a bankokkal azoknak a polgármestereknek a kérését, akik hiteleik átütemezését, sőt kifejezett átalakítását követelik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Tömegszerencsétlenség a 3-as főúton, gyerekek a halottak között

Két gyermek és két felnőtt meghalt, egy gyermeket és egy felnőttet újraélesztés után életveszélyes állapotban vittek kórházba a mentők a 3-as főúton Bükkábránynál történt közlekedési balesetben szombat délután.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×