Infostart.hu
eur:
384.92
usd:
331.95
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv

Bush: "ki kell mondani, hogy Koszovó független"

Az amerikai elnök szerint nem lehet a végtelenségig tárgyalni Koszovó jövendő státusáról. George Bush vasárnap Tiranában Sali Berisha albán kormányfővel tartott közös sajtóértekezletén leszögezte: a tárgyalások céljaként a Koszovónak adandó "bizonyos fokú függetlenséget" kell kitűzni.

"Kérdés, hogy lehet-e végtelen párbeszédet folytatni egy olyan témáról, amelyet már eldöntöttünk" - mondta az amerikai elnök, és hozzátette: "Sajnálom, hogy nem teljesültek a Koszovóval kapcsolatos várakozások. Éppen ezért lendítünk a folyamaton."

Bush szerint, ha nem jön létre megállapodás Szerbiával és Oroszországgal, "inkább előbb, mint utóbb", ki kell mondani: elég volt, Koszovó független.

"Az a véleményem, hogy viszonylag rövid határidőn belül az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kell terjeszteni az erről szóló határozatot" - mondta az amerikai elnök.

Egyúttal arra szólította fel az albán vezetőket: fogjanak össze a koszovói albánok vezetőivel, hogy a tartományban nyugalom és béke uralkodjon, amíg a BT dönt az Ahtisaari-terv sorsáról. Ez utóbbi nemzetközi ellenőrzés alatt álló függetlenséget adna Koszovónak.

Nicolas Sarkozy francia elnök a G8-csúcson hat hónapos haladékot javasolt Koszovó ügyében annak érdekében, hogy ez idő alatt talán sikerül enyhíteni a koszovói függetlenséget ellenző orosz állásponton. Bush ezzel kapcsolatban kijelentette: ez a megoldás csak akkor fogadható el, ha a végső cél a koszovói államiság marad.

Címlapról ajánljuk
Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

A csendes-óceáni Tonga közelében található, víz alatt megbúvó Hunga vulkán 2022. január 15-én hatalmas kitörési felhőt hozott létre, ami egy órán belül elérte a magaslégkörben lévő sztratoszférát, a felső ernyő részének kiterjedése pedig 400 kilométer volt. Harangi Szabolcs, a HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője felidézte, pontosan mi történt négy évvel ezelőtt, továbbá arra is kitért, tudományos szempontból milyen tanulságai voltak az akkori történéseknek.

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×