Az EU tagországainak április végéig kell meghozniuk a hivatalos döntésüket, hogy korlátozzák-e a munkaerő áramlást további három évig.
Az EU 15 régi tagállama közül három, Nagy-Britannia, Írország és Svédország nem korlátozta munkaerőpiacát az új tagállamok munkavállalói előtt - az Európai Bizottság jelentése szerint ezekben az országokban kiemelkedő volt a gazdasági növekedés, csökkent a munkanélküliség és nőtt a foglalkoztatottság.
A dokumentum kitér arra is: az átmeneti korlátozást alkalmazó tizenkét tagállamban a munkavállalóknak sikerült zökkenőmentesen integrálódniuk, a munkaerő áramlása pedig a vártnál gyengébb volt.
A bizottság ugyanakkor nem tehet hivatalos ajánlást, minden tagország maga dönt. Németország és Ausztria már jelezte: fenntartja a korlátozást.
A feloldás mellett érvelhetnek
Õry Csaba néppárti európai parlamenti képviselő szerint a testület hajlik arra, hogy a munkaerőpiaci korlátozások feloldása mellett érveljen.
A politikus az InfoRádióban kijelentette: a hezitáló országok is elismerik a munkaerő-áramlás pozitív hatásait, de társadalom-lélektani problémák miatt nem mernek nyitni.
Szent-Iványi István liberális európai parlamenti képviselő szerint a korlátozások fenntartása ellentétes az unió legalapvetőbb értékeivel és eszméjével.
Úgy tűnik, Spanyolország, Portugália, Finnország, Franciaország és Dánia hajlik arra, hogy változtasson a szabályokon - tette hozzá.