Infostart.hu
eur:
386.15
usd:
331.39
bux:
119516.63
2026. január 14. szerda Bódog
Nyitókép: Unsplash.com

Fizetésképtelenség fenyegeti a román állami vasúttársaságot

A személyszállítást végző CFR Călători 2016 óta folyamatosan veszteséges.

Fizetésképtelenség fenyegeti a román állami vasúttársaságot - írja az economedia.ro a CFR Călători SA-nak a bukaresti szállításügyi minisztériumnak címzett levele alapján.

A gazdasági hírportál által közzétett, Traian Preoteasa vezérigazgató által aláírt dokumentum szerint a vállalatnak folyósított állami támogatás mindössze 80 százaléka a tavalyinak, ami nem elegendő a működési költségek fedezésére.

"Felhívjuk a figyelmüket, hogy a CFR Călători fizetésképtelenné válhat, ami súlyos következményekkel járna a közszolgáltatási kötelezettséget illetően, a forgalom felfüggesztését vonná maga után" - olvasható a dokumentumban.

A cégvezetés állítása szerint az állami vállalat idén havi 132,14 millió lej (10,568 milliárd forint) szubvencióban részesül, miközben 180 millió lejre (14,396 milliárd forint) lenne szüksége. A jegyeladásból származó bevételek hozzávetőleg havi 50 millió lejt (3,999 milliárd forint) tesznek ki.

"A CFR Calatori rendkívül nehéz pénzügyi helyzetben van" - szögezi le a vállalat vezetése, hozzátéve, hogy nem tudnak eleget tenni fizetési kötelezettségeiknek olyan beszállítók felé, amelyeknek a szolgáltatásai létfontosságúak a vasúti forgalom biztosítása számára.

A személyszállítást végző román állami vasúttársaság 2016 óta folyamatosan veszteséges. 2023-ban a közel 11 ezer főt foglalkoztató cég 2,817 milliárd lej (225,303 milliárd forint) árbevétel mellett 210,841 millió lej (16,863 milliárd forint) veszteséggel és 1,247 milliárd lejes (99,735 milliárd forint) adósságállománnyal zárta az évet.

Címlapról ajánljuk

A német vasút friss ellensége: „a sík terep”

Nyáron a hőség, télen a hó. A közös nevező a szélsőséges időjárás, amelynek következtében a nagy hagyományokkal rendelkező német vasút, a Deutsche Bahn a legnépszerűbből a legnépszerűtlenebb tömegközlekedési eszközzé vált. A politika és a szakmai szövetségek most magyarázatot követelnek.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×