Infostart.hu
eur:
385.62
usd:
329
bux:
120401.92
2026. január 21. szerda Ágnes
Nyitókép: lng.hr

Szakértő: Donald Trump kockázatos üzletre akarja kényszeríteni ázsiai szövetségeseit

Az USA ázsiai partnerei akkor mentesülhetnek a Donald Trump által belengetett hatalmas vámok alól, ha részt vesznek az Egyesült Államok alaszkai földgázprojektjében. Ez azonban üzletileg elég kockázatos vállalkozásnak ígérkezik – mondta az InfoRádióban Nagy Angelina, a Magyar Külügyi Intézet kutatója.

Nagy Angelina arra emlékeztetett, hogy a vámok kérdését Donald Trump már a kezdetektől összekapcsolta az alaszkai földgázprojekttel. Az amerikai elnök egészen egyértelmű utalásokat tett erre, mind a beiktatásakor, mind pedig Isiba Sigeru japán miniszterelnök washingtoni látogatása idején. Úgy fogalmazott, hogy az USA kelet-ázsiai szövetségesei közül azok nyerhetnek mentességet a jócskán megemelt a vámok alól, akik hajlandók beszállni az alaszkai gázprojektbe, és hatalmas mennyiségben vásárolnak LNG-t Amerikától.

„Fontos stratégiai kérdés a kelet-ázsiai szövetségesek számára, hogy mentesüljenek a rájuk kivetett vámok alól. Főleg az autóiparukat sújtó büntetőtarifa érinti őket érzékenyen, mert ez hatalmas csapás a gazdaságaiknak” – hangsúlyozta a Magyar Külügyi Intézet kutatója, ám azt is hozzátette: nagy anyagi kockázatot jelent az alaszkai LNG-projekt, mert az rendkívül költséges és nem biztos, hogy nyereséges lesz.

A felvetésre, hogy az alaszkai gázügylet, illetve a hatalmasra emelt vámok jelentenek-e kockázatot Kína számára is, a kutató azt válaszolta: Trump politikája nemcsak Peking, hanem Washington számára is negatív hatásokkal járhat. „Az biztos, hogy a Donald Trump vámjai fájnak Kínának, de nagyon fájnak Amerikának is, illetve az egész világon éreztetik a hatásukat” – vélekedett a szakértő.

Szerinte ha az amerikai elnök vámokat vet ki Kínára – és Peking ebbe beleállva ugyancsak bünteti az amerikai áruk behozatalát –, akkor az végül egy olyan halálos ölelés lehet, amit mindkét ország gazdasága meg fog sínyleni. Ezt csak egy hosszú távra szóló kiegyezéssel lehetne megoldani, különben már rövid időn belül komoly károkat okozhat az Egyesült Államok gazdaságának. Ennek az árát pedig az amerikai fogyasztók fogják megfizetni, akik persze egyben szavazópolgárok is. „Erre pedig figyelnie kell egy amerikai elnöknek, hiszen az USA-ban lesznek majd félidős választások is” – figyelmeztetett Nagy Angelina.

A Magyar Külügyi Intézet munkatársa elmondta, hogy az alaszkai LNG-projekt már egy régi program, amely Donald Trump megválasztását követően hatalmas politikai hátszelet kapott. Az elnök dédelgetett terve ugyanis az, hogy az Egyesült Államokat energia-nagyhatalommá tegye. Ennek érdekében minél több országot akar rávenni arra, hogy vásároljon amerikai energiahordozókat. Ez nemcsak Kelet-Ázsiára, hanem Európára, sőt Magyarországra is érvényes. A Trump-adminisztrációnak nagyon fontos az, hogy az amerikai LNG ellepje a piacokat, és kialakuljon az USA energiadominanciája.

Ugyanakkor a szakértő úgy véli: azt is szem előtt kell tartani, hogy az alaszkai földgázprojekt üzletileg rendkívül kérdéses. „Nem valószínű, hogy minden nyomás ellenére a dél-koreai vagy a japán szövetségesek belemennek egy ennyire kockázatos projektbe” – tette hozzá Nagy Angelina.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irán: népirtás folyik a digitális sötétségben

Irán: népirtás folyik a digitális sötétségben

Megdöbbentő és felkavaró részleteket közölt az elmúlt hetek iráni tüntetéseiről egy brit újság – az állítva, hogy akár a 16 ezret is meghaladja a halottak száma. Sok áldozat fiatal és a szülőktől pénzt követelnek, hogy megmutassák nekik a holttesteket. Eközben lekapcsolták az internetet az országban, hogy a világ ne lássa az iszlám rezsim által elkövetett szörnyűségeket.

Nagy Márton: „megvizsgáljuk, kik voltak a hideg nyertesei” – új adó jöhet a szerdai kormányülésen

Tavaly januárhoz képest 43 százalékkal lehet magasabb itthon az átlagos földgázfogyasztás – jelentette ki egy háttérbeszélgetésen a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton kiemelte: a hideg vesztesei a fogyasztók, ezért a kormány megvizsgálja, miként lehet segíteni azokon, akiknek megnövekedett a gázszámlája.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×