Infostart.hu
eur:
382.73
usd:
328.03
bux:
0
2025. december 5. péntek Vilma
Tóth László postai dolgozó egy gázfogyasztást mérő óra állását rögzíti a leolvasó készülékkel Debrecenben 2013. február 7-én. Idén február 1-jétől a Magyar Posta Zrt. munkatársai végzik a gázmérők leolvasását a Tiszántúli Gázszolgáltató (Tigáz) Zrt. szolgáltatási területén.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Brutális gázszámlat kapott februárban? Ez volt az oka

Nyolc fokkal hidegebb volt az idei február, mint a tavalyi. Ezzel az idei volt a második leghidegebb február az elmúlt 13 évben.

A tél utolsó hónapja – különösen az előző évhez képest – volt hűvös. Tavaly ugyanis februárban több mint 8 fok volt az átlaghőmérséklet. Más kérdés, hogy utóbbi évszázados melegrekordnak számított – írja a g7.hu.

A február azonban csak a nagyon látványos enyhülő trend megszakadása miatt lóg ki a sorból. Az előző 24 év első felében még teljesen megszokott volt, a fagypont alatti átlag, amely ezúttal 0,5 fok volt.

Az elmúlt években megszokottnál hűvösebb február a hazai gázfogyasztást is megdobta:

a felhasználás közel másfélszerese volt a tavalyinak.

A számlákat az is befolyásolta, hogy a kormány megváltoztatta a rezsicsökkentett gázmennyiség kiosztását.

Tavaly augusztus elején jelentették be, hogy az MVM megváltoztatta a gázszámlázási rendszerét, és áttért a fix táblázatra.

Ez azt jelenti, hogy a kedvezményes gázmennyiség kiosztása a jövőben nem függ a tényleges hőmérséklettől, hanem minden napra előre rögzített. Korábban a rendszer figyelembe vette az időjárást, így hidegebb hónapokban több, melegebb hónapokban kevesebb kedvezményes gázt kaptak a fogyasztók.

Az új rendszerben egységes lett a kedvezménykiosztás.

Februárra például a Budapesten jellemző gázfűtőérték (35) mellett 298 köbméter következményes gáz járt. A korábbi rendszerben, a hideg miatt többet lehetett volna felhasználni. Hozzávetőleges számítások szerint mintegy 40 köbméterrel, amely versenypiaci áron kb. 30 ezer forintot jelent.

Mindenesetre a kedvezményes mennyiség kiosztása továbbra is alkalmazkodik a fűtési szezonhoz, télen magasabb, nyáron alacsonyabb mennyiséget biztosítva havonta.

A rendszernek az is a része, ha valaki egy időszakban túlfogyasztott (mondjuk a hideg február miatt) – azaz fizetett piaci mennyiséget –, de utána alulfogyaszt (márciusban eddig meleg van, de a fix mennyiség alapján 251 köbméter jár), akkor annyit visszaáraznak neki kedvezményesre, ami addig belefér. Azaz akár mínuszos számlát is kaphatunk márciusra, ha továbbra is ilyen meleg lesz az idő, és ezért kevesebb gázt fogyasztunk, mint a márciusi kvóta.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta, a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját. Nem vagyunk még kint a vízből, de egy kevésbé feszült és kockázatos időszak előtt állhatunk. Ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Drónok veszélyeztették Zelenszkij életét, Ukrajna egyik legnagyobb városa ellen készül orosz offenzíva – Háborús híreink pénteken

Drónok veszélyeztették Zelenszkij életét, Ukrajna egyik legnagyobb városa ellen készül orosz offenzíva – Háborús híreink pénteken

Egy ír hadihajó több drónt észlelt Volodimir Zelenszkij repülőgépének útvonala közelében, az ukrán elnök Dublinba érkezésekor. A drónok pontosan akkor és ott repülhettek el, ahol az ukrán elnök útvonala az eredeti tervek szerint vezetett volna. Oroszország nagyobb offenzívára készül, azzal a céllal, hogy elfoglalják Odesszát és Mikolaivet, elvágják Ukrajnát a Fekete-tengertől – írta meg két orosz katonai elemzőre hivatkozva az orosz MK.ru. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×