eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Bogsch Erik, az igazgatóság elnöke (b) és Orbán Gábor vezérigazgató beszélget a Richter Gedeon Nyrt. éves rendes közgyűlésének kezdete előtt a fővárosi Honvéd Kulturális Központban 2018. április 25-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Orbán Gábor: a kiemelkedő év után kétszámjegyű gyógyszergyártási bevételnövekedés várható idén

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele tavaly az utolsó negyedévben 203,1 milliárd forint lett, 9,3 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön. Elemzők 11 százalékkal csökkenő, 199,3 milliárd forintos bevételt vártak.

Az utolsó negyedévben a társaság 36,9 milliárd forint adózott eredményt ért el, az elemzői konszenzus 52,9 milliárd forint volt.

Az éves konszolidált árbevétel 2022-höz viszonyítva alig változott: 0,3 százalékkal, 805,1 milliárd forintra emelkedett, az adózott eredmény 6,0 százalékkal csökkent, 159 milliárd forint lett.

A jelentés szerint a tavalyi adózott eredmény csökkenése a gyógyszeripari különadó és a kedvezőtlen árfolyamváltozások miatti jelentős pénzügyi veszteségekkel magyarázható. A cég 2022-ben árfolyamnyereséget könyvelhetett el, a tavalyi árfolyamveszteséget a rubel gyengülése okozta. A gyógyszeriparra 2022 december végén kivetett rendkívüli adó összege 2023-ban 28,2 milliárd forintot tett ki.

A gyógyszergyártási árbevétel 747 milliárd forintot ért el, ami éves szinten 14 százalékos növekedés, minden főbb piacon nőttek a bevételek. A nőgyógyászati üzletág ismét jelentős, több mint 20 százalékos volumennövekedést ért el 2023-ban. Kétszámjegyű árbevétel-növekedés jellemezte nőgyógyászati portfoliót a legfontosabb piacokon Nyugat-Európában, Közép-Európában és Latin-Amerikában. A terület teljes árbevétele 11 százalékkal 256 milliárd forintra nőtt tavaly.

Magyarországon a teljes gyógyszerpiac 10,4 százalékkal nőtt, míg a Richter termékek kiskereskedelmi forgalma gyorsabb ütemben, 13,5 százalékkal növekedett

a rendelkezésre álló piacelemzési adatok alapján. A társaság a hazai piaci szereplők rangsorában 4,7 százalékos részesedéssel a negyedik helyen áll. A vényköteles patikai piacot tekintve a Richter 7,4 százalékos piaci részesedéssel a második legnagyobb forgalmazó.

A jelentésben Orbán Gábor vezérigazgató kiemelte: 2023-ban pénzügyileg sikeres évet zártak, eredeti céljaikat túlteljesítették, bizonyos esetekben jelentősen. Minden üzletág kétszámjegyű növekedéssel járult hozzá a tavalyi kiemelkedő növekedéshez.

A Richter részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt évben a legmagasabb árfolyama 9950 forint, a legalacsonyabb 7170 forint volt, a papír ára szerdán 125 forinttal, 1,29 százalékkal 9820 forintra emelkedett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×