eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Az Evergrande Center logója az Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport épületének bejáratánál Sanghajban 2021. szeptember 21-én. Jelentések szerint az Evergrande-nek több mint 300 milliárd dollárnyi adóssága van.
Nyitókép: MTI/EPA/Alex Plavevski

Vége az Evergrande piramisjátékának – ez tényleg nagyon fog fájni Kínának

A hongkongi bíróság elrendelte a kínai ingatlanóriás, az Evergrande felszámolását. Az óriáscég bedőlése miatt több millió kínai állampolgárt kell majd kárpótolni, az Evergrande csődje ugyanakkor politikai kérdéseket is felvet majd – mondta az InfoRádióban Salát Gergely, az ELTE BTK habilitált egyetemi docense, Kína-szakértő.

Felszámolást indított az Evergrande kínai ingatlangigász ellen egy hongkongi bírósági ítélet. Az ügy háttere, hogy az ingatlanfejlesztő nem tudott megegyezni hitelezőivel 328 milliárd dolláros adósságállománya átütemezéséről.

"Ez egy szappanopera, 2020-ban kezdődött, amikor a kínai kormányzat megszigorította a hitelezési gyakorlatot a nagy ingatlanfejlesztő cégek esetében, 2021-ben így az Evergrande, amely a világon az egyik legnagyobb vállalat, bejelentette fizetésképtelenségét. Azóta láthatólag a kínai rendszer se kiköpni, se lenyelni nem tudja ezt a hatalmas adósságot felhalmozott vállalatóriást, illetve az egész szektort, hiszen nemcsak az Evergrande, hanem több más hatalmas ingatlanfejlesztő is fizetésképtelenné vált" – részletezte az InfoRádióban Salát Gergely, az ELTE BTK habilitált egyetemi docense, Kína-szakértő.

A 328 milliárd dolláros adóssággörgeteg már nem elhanyagolható tétel a kínai gazdaságnak sem. "Ez egy olyan tétel, amelyet ha szétterítenek az egész kínai gazdaságon, akkor is komoly károkat okoz. Ráadásul nem is csak egy cégről, az Evergrande-ról van szó, hanem az egész szektor került óriási bajba" – mutatott rá. Szerinte viszont ezt az "óriási békát" a kínai gazdaságnak valahogyan le kell tudni nyelnie.

Mint kifejtette, az érintett ingatlanfejlesztők egyfajta piramisjátékot üzemeltettek, mindig a már befizetett, de még el nem adott lakások árából vágtak bele újabb meg újabb beruházásokba, ennek az állam véget vetett.

"Fel kell darabolni ezeket a nagy cégeket, vagyonkezelés alá vonni, és megpróbálni kárpótolni ha nem is a befektetőket, de azt a sok-sok millió kínai állampolgárt, aki befizetett azokra a lakásokra, amelyek nem készültek el. A cégszerű befektetők viszont aligha jutnak majd a pénzükhöz" – vélekedett Salát Gergely.

A hongkongi döntést "tulajdonképpen szimbolikusnak" is nevezte.

"Ott teljesen más a jogrendszer, mint a Kínai Népköztársaságban. Arról óriási viták lesznek a következő hónapokban, években, hogy egy hongkongi bíróság által kinevezett felszámolóbiztos megmozdulhat-e egyáltalán a szárazföldi Kínában, tud-e ott döntési jogkörre szert tenni. Ilyen még nem volt, annyira fontos, hogy mi lesz az Evergrande-dal és a többi ingatlanfejlesztővel, hogy egészen biztos, hogy a kérdés Pekingben fog eldőlni" – jelezte Salát Gergely.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 15:14
×
×
×
×