eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Farmers boots
Nyitókép: eclipse_images/Getty Images

Uniós mesterterv: ez a magyar földekre, gazdákra is hatással lehet

Új, fenntarthatóság-alapú irányba terelné az európai mezőgazdaságot a Régiók Európai Bizottsága, január végi ülésükön vitatták meg a közös agrárpolitika jövőjét.

Növelni kell a gazdálkodók támogatását az európai zöld megállapodás (European Green Deal) előírásainak betartását és csökkenteni az ezzel kapcsolatos bürokráciát. Ezt hangsúlyozták a Régiók Európai Bizottságának tagjai a Green Deal Going Local munkacsoport január 25-i ülésén Brüsszelben - számol be róla a Pénzcentrum. Mint írják, a vita egyik fontos középpontjában a Közös Agrárpolitika (KAP) reformja és az Európai Unió klímasemlegességre való átmenetének célkitűzéseihez kapcsolódó hozzájárulása, valamint az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és annak enyhítése, valamint a biológiai sokféleség és a természeti erőforrások védelme közötti kapcsolat állt.

A Régiók Európai Bizottságának (CoR) hamarosan megjelenő véleménye a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjére fókuszál, amelyben a szakpolitikusok úgy vélik, hogy a KAP irányításának regionalizálása segíthetne jobban azonosítani és reagálni azokra a problémákra, amelyekkel a mezőgazdasági termelők szembesülnek, és amelyek Európa-szerte tiltakozásokhoz vezettek az elmúlt hetekben.

A felvetett vélemények szerint

a Közös Agrárpolitikának a hektáralapú elszámolásról olyan modellre kellene, amely munkaintenzitáson és a környezeti fenntarthatóságon alapul, támogatja a kisebb termelőket és a vidékfejlesztés egészét.

Isilda Gomes, a portugál Portimão polgármestere és a Régiók Európai Bizottsága Természeti Erőforrások Bizottságának (NAT) elnöke a tanácskozáson azt mondta, a politikának a gazdák mellett kell állnia az éghajlatsemlegesség felé vezető úton, mert jelenleg az európai és nemzeti szabályok bonyolultságával küzdenek. A megfelelő támogatás érdekében nagyobb mozgásteret és döntési szabadságot kell adni a helyi és regionális önkormányzatoknak.

A polgármester szerint a mezőgazdasági gazdálkodóktól elvárt ökológiai átmenet a mezőgazdaság ellenálló képességének növelését, valamint a jó mezőgazdasági termelők jövedelmének és a minőségi élelmiszereknek a biztosítását jelenti - írja a lap.

A megbeszélésen kiemelték a természeti jelenségekre való felkészültség és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség fontosságát is. A felszólalók figyelmeztettek, hogy

szükségesek az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló intézkedések, de ezeket az alkalmazkodással és ellenálló képességgel kapcsolatos lépésekkel együtt kell előmozdítani.

"A jelenlegi tiltakozások nem azért zajlanak egész Európában, mert a gazdák a Green Deal ellen vannak, hanem a gazdasági egyenlőtlenségeket szeretnék felszámolni. Nem lehet csak úgy parancsokat osztogatni nekik a törvények végrehajtására, hanem támogatást és kompenzációt kell kapniuk, de meg kell hallgatni és támogatni őket. A Közös Agrárpolitikának erősebben regionálisnak és szociálisan igazságosabbnak kell lennie, amely a gazdák, a foglalkoztatás, a vidéki területek és a biológiai sokféleség javát szolgálja. Legyen a fő hangsúly az élelmiszerbiztonságon, amit a mezőgazdaság, valamint környezetvédelmi és fenntarthatóság szempontjából közelítsünk meg. Európának egészségesebb élelmiszerre van szüksége, de ehhez drasztikus változásokra van szükség az európai szabályozásban"

- hangsúlyozta a vita másik előadója Piotr Całbecki, a lengyel Kujawsko-Pomorskie régió elnöke.

A lengyel régiós elnök azt is hozzátette, hogy a termőföld megfizethetetlen kincs Európában, ám egyre több probléma bukkan fel. A különböző vidékeken más és más problémákkal kell a gazdálkodóknak szembesülniük, úgy mint az elnéptelenedés, az infrastruktúra hiányosságai, talajerózió, a kevesebb csapadék miatt kiszáradás. Az elnök úgy véli,

a földeket biológiailag fenntarthatóvá kell tenni, de az európai mezőgazdaság egyensúlyáról sem esik elég szó.

A felszólaló képviselők kiemelték a Közös Agrárpolitika, a biológiai sokféleség és a fenntartható élelmiszerrendszerek közötti kapcsolatot, amely kulcsfontosságú a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás jövőjének biztosításához. Kiemelték, hogy természetkímélő megoldásokra kellene áttérni az intenzív gazdálkodásról, ez viszont stabil finanszírozást igényel, amibe teljes mértékben be kell vonni a helyi és regionális önkormányzatokat.

A Közös Agrárpolitika célja, hogy fenntartható jövőt biztosítson az európai gazdálkodók számára, célzottabb támogatást nyújtson a kisebb gazdaságoknak, és nagyobb rugalmasságot biztosítson az uniós országok számára az intézkedések helyi viszonyokhoz való igazításában - írja a lap.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×