eur:
404.85
usd:
375.34
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Old fashioned sign in the window of a shop saying in Hungarian ZĂĄrva, meaning in english Closed.
Nyitókép: Gwengoat/Getty Images

Brutális hullám söpör végig Magyarországon

A friss adatok szerint a magyarországi kiskereskedelmi egységek majdnem 14 százaléka fejezte be tevékenységét az elmúlt négy év során.

Egy év alatt a kiskereskedelmi üzletek 6,4 százaléka zárt be Magyarországon: 2022. június 31. és tavaly június 30. között több mint 7000 bolt húzta le a rolót, így pedig összességében 110 ezer közelébe csökkent országosan az üzletek száma – írja a KSH friss adatai alapján a Pénzcentrum. A portál szerint ez a szám mára lehetséges, hogy 110 ezer felett van, de a boltosok helyzete mindenesetre nem javult az elmúlt hónapokban.

Mindez azért is aggasztó, mert

2019 nyarán még több mint 128 ezer kiskereskedelmi egység működött az országban, azaz az azóta eltelt négy és fél évben 18 ezer üzlet tűnt el, ami majdnem 14 százalékos bezárási rátát jelent

– teszik hozzá. A megyei adatok még rosszabbak, Nógrád vármegyében például 2022. nyara és 2023. első féléve között a boltok több mint 9 százaléka zárt be, ami több mint duplája az országos átlagnak. Így tavaly nyárra már kevesebb mint 1800 kiskereskedelmi egység működött a megyében.

2019 óta nézve pedig a boltok 16,7 százaléka tűnt el, de ehhez a dátumhoz számítva nem ez a legmagasabb eltérés: Budapesten ugyanis ezen időszak alatt a kiskereskedelmi üzletek 19 százaléka szűnt meg. 2022 nyara és tavaly nyár között 7 százalék feletti volt a boltszámcsökkenés Vasban, Baranyában és Borsodban is.

A KSH részletes adatai azt mutatják, hogy csak a tavalyi év első félévében a kiskereskedelmi üzletek ~4 százaléka tűnt el, több mint 4500 bolt zárt be végleg.

Legnagyobb mértékben az "iparcikk jellegű, vegyes" üzletek száma csökkent, 2022. december 31. és 2023. június 30. között, csaknem 28 százalékuk húzta le a rolót.

Az újságárusok száma 82, a könyv-, újság-, papíráru-szaküzletek száma pedig 7,7 százalékkal csökkent fél év leforgása alatt az országban. Ezen felül a nem élelmiszer-jellegű üzletek közül 4,3 százalék hozott olyan döntést az érintett időszakban, hogy nem folytatja tovább. Ezen túl a textil- és ruházati szaküzletek száma is az összátlag felett csökkent – olvasható.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×