Infostart.hu
eur:
381.86
usd:
327.7
bux:
109447.22
2025. december 5. péntek Vilma
Nyitókép: Pexels.com

Történelmi árcsúcsok dőltek meg az európai villamosenergia-piacokon

A 2023-as német zsinórtermék ára megawattóránként 985 eurón tetőzött augusztusban, a legmagasabb hazai órás árat megawattóránként 1040 euró felett rögzítették – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).

Valamennyi közép-európai ország fogyasztása csökkent, a magyarországi bruttó fogyasztás összességében 2,6 százalékkal mérséklődött – derül ki a hivatal augusztusi villamosenergia-piaci riportjából.

A hónapban a maximális rendszerterhelés Magyarországon 5 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, miközben az aznapi átlaghőmérséklet több mint egy fokkal volt magasabb.

A belföldi termelés a paksi karbantartás következtében összességében 15 százalékkal volt alacsonyabb, mint a megelőző hónapban. Nőtt viszont a lignit alapú és a kombinált ciklusú földgázerőműves termelés. A naperőművi termelés az előző hónap szintjén alakult.

Az öt legnagyobb európai piacon (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország) összességében nem változott a fogyasztás az előző év augusztusához képest. Az árak legmagasabbra Olaszországban és Franciaországban emelkedtek, amit a Balkán régió árai és a velük együtt mozgó hazai ár követett.

Forrás: MEKH/transparency.entsoe.eu/nordpoolgroup.com
Forrás: MEKH/transparency.entsoe.eu/nordpoolgroup.com

Az árakat alapvetően a tovább emelkedő földgázárak határozták meg, amit tetézett a német és az osztrák szélerőművi termelés alacsony szintje.

A nukleáris termelés 31,7 százalékkal volt alacsonyabb az öt nagy országban együtt, mint tavaly augusztusban, elsősorban a francia erőművek karbantartása és a januárban leállított német erőművek miatt. Az aszály miatt a vízierőművi termelés is 34,2 százalékkal visszaesett. A kieső karbonmentes termelést a fosszilis termelés pótolta, súlya augusztusban elérte a 40 százalékot, ami 13 százalékponttal magasabb volt, mint tavaly. A megújuló arány 31 százalék volt, ez 3 százalékpontos csökkenésnek felel meg – ismertette a MEKH.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Kukásautó-kartellt csípett el a GVH, másfél milliárdos bírság lett belőle

Kukásautó-kartellt csípett el a GVH, másfél milliárdos bírság lett belőle

Újabb nagy kartellügyet zárt le a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Kukásautók és csatornatisztító járművek közbeszerzéseit egyeztették tiltott módon egyes gyártó cégek több éven keresztül. A kartellezésben érintett hét cég közül hatra szabott ki összesen közel 1,3 milliárd forint bírságot a GVH Versenytanácsa. Az érintett cégek egy kivételtől eltekintve együttműködtek a Versenyhatósággal és beismerték a jogsértéseket. Az ügyben rekord összegű, 270 millió forintos eljárási bírságot is kiszabott a GVH a helyszíni kutatás során beszerzett adatokhoz való hozzáférés akadályozása miatt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×