eur:
407.43
usd:
380.14
bux:
76250.51
2024. november 10. vasárnap Réka
Nyitókép: Pixabay

Európai rekorder lett a magyar infláció

A júliusi infláció a vártnál magasabb, 3,8 százalékos lett - derült ki a KSH közléséből. Most az is kiderült, mekkora ez a kontinens többi országának adatához képest.

Európában sehol nem mértek olyan ütemű drágulást, mint Magyarországon, igaz, ebben egyszeri hatások is szerepet játszottak, hiszen a dohánytermékek és az üzemanyagok jövedéki adója is emelkedett - mutatott ár összeállításában a Portfolio.

A magyar adat a júniusi 2,9 százalékról ugrott egy hónap múlvára 3,8-ra, az elemzők csak 3,2-3,3 százalékos értékre számítottak.

Szerdán az Eurostat is közzétette a harmonizált fogyasztói árindex júliusi statisztikáját. Ez minimálisan, néhány tized százalékponttal eltérhet a tagállamok inflációs adatától, azonban ezek összehasonlítható statisztikák. Magyarországon az Eurostat módszertana szerint 3,9%-os volt az áremelkedés tavaly júliushoz képest. Ennél nagyobb éves drágulást Európában sehol nem mértek, csak a lengyel és a cseh adat közelítette meg, utána komolyabb szakadék jött.

A havi összehasonlítások adatainak európai listájában is rekorder Magyarország, ám utána Hollandia, Dánia és Bulgária következik. Az Eurostat adatai szerint júniushoz képest 1,2 százalékos volt a drágulás itthon.

A magyar adatok emelkedéséhez hozzájárult

  • az idényáras élelmiszerek, azokon belül a friss hazai és déligyümölcsök ármelekedése (időjárási okok),
  • a dohánytermékek, az üzemanyagok jövedéki adójának emelkedése július 1-jétől,
  • a szolgáltatásokon belül a parkolási és autópályadíjak is drágultak, valamint ezeknél jóval nagyobb mértékben az üdülési szolgáltatások árai emelkedtek.

Címlapról ajánljuk
A szélsőséges időjárás mellett néhány jó dolgot is hoz a klímaváltozás

A szélsőséges időjárás mellett néhány jó dolgot is hoz a klímaváltozás

Figyelni kell a valószínűségekre és bizonytalanságokra, és ezeknek megfelelően érdemes jelezni az esetleges természeti csapásokat, hangsúlyozta Timár Gábor geofizikus. az MTA doktora az akadémia Földtudományok Osztályának tudományünnepi előadóülésén. Pongrácz Rita meteorológus a többi között arról beszélt, hogy a hosszútávú előrejelzések szerint a szélsőséges időjárási jelenségek száma a következő évtizedekben is nőhet itthon, de a klímaváltozásnak néhány mutatóban kedvező hatása is lehet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 9. 20:10
×
×
×
×