eur:
413.99
usd:
396.5
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Teljes szerkezetváltás jön, ha elmúlik a járvány

A ma ismert globalizáció végét is jelentheti a koronavírus-járvány terjedése. Egyre több elemzés jelenik meg ugyanis arról, hogy a vállalatoknak a jövőben érdemes lesz diverzifikálniuk a partnereiket, a termelési költségek helyett pedig inkább a kockázati költségek mérséklésére kell majd a jövőben többet költeni.

Már a járvány kitörése előtt is látható volt, hogy a világon nagyon kiterjedt ellátási láncok vannak és ezek zavarának kockázata már szóba került az amerikai–kínai kereskedelmi háború kapcsán is – mondta az InfoRádiónak Zsoldos Ákos, a Portfolio elemzője. Emlékeztetett a 2003-as SARS-járvány tapasztalataira, amikor a járvány elsősorban Kínát sújtotta. Ehhez képest a mostani kínai leállás, amikor még Vuhanból a vírus nem terjedt ki, már akkor is zavart okozott a globális ellátási láncokban. Ez most nagyon jelentős mértékben sújtja a világ legnagyobb vállalatait – mondta Zsoldos Ákos.

Idézte egy német kutatóintézet nagyvállalatokkal készített felmérését is, amelynek megkérdezettjei közül 81 százalék úgy nyilatkozott, hogy valamilyen módon érintett a Kínából érkező ellátási láncban. Bár ezek Kínából indulnak, de több országon is átfutnak, és ha csak egy pontja is megsérül, akkor ott már komoly ellátási problémák lehetnek, illetve a termelési kapacitások csökkenhetnek.

"Az az általános vélemény, hogy

nagyon sok vállalatnak nem volt kellően diverzifikált a beszállítói szerkezete,

és a vírus, valamint egyéb kockázatok – ahogy a kereskedelmi háborúnál is láttuk – arra késztetik ezeket a vállalatokat, hogy átértékeljék a kereskedelmi partnereiket, és diverzifikálják a kapcsolatokat" – mondta Zsoldos Ákos. Ez jelentheti azt, hogy inkább a lokális helyi partnerekre fognak koncentrálni.

"Minden bizonnyal

a világgazdaságban egy teljes szerkezetátalakítást, vagy legalábbis szemléletváltást láthatunk majd"

– tette hozzá az elemző. Szerinte nagyon nehéz egyelőre megjósolni a vírus gazdasági következményeit, illetve hatását a világkereskedelemre. Egyelőre az biztos, hogy ha a vállalatok csökkenteni akarják a saját kockázatukat, akkor a kereskedelmi kapcsolataikat sokrétűbbé kell tenniük, diverzifikálniuk kell.

"Én nem gondolom, hogy ez a jelenlegi globalizáció teljes visszaépítésével jár, ez szemléletváltásra kell, hogy ösztönözze a vállalatokat, és lehet, hogy inkább a kockázati költségeket fogják csökkenteni és nem az elsődleges termelési költségeket" – mondta Zsoldos Ákos. Még nem tudni, hogy ennek milyen hatása lesz, de szerinte a technológiai fejlődés miatt nem épülhet vissza minden a pár évtizeddel ezelőtti szintre.

A szemléletváltást elsősorban a kínai kereskedelmi partnerekkel bíró gyógyszeripari vállalatoknak, az autógyáraknak és az elektronikai, elektrotechnikai termékeket gyártó vállalkozásoknak érdemes megfontolniuk. Utóbbiak különösen ki vannak téve ennek az ellátási láncnak. Mire egy telefon a fogyasztóhoz kerül, a rengeteg alkotóeleme sok országon és sok ezer kilométernyi beszállítói láncon utazik végig. Az autóiparra is jellemző a hosszú ellátási lánc, bár ott egy-egy vállalatnak több országban is vannak összeszerelő üzemei.

"Valamilyen szinten minden ágazat érintett, hiszen a jelenlegi globalizációban a gazdasági ágazatok annyira össze vannak fonódva, hogy ha valahol leállás van – akár országos, vagy ágazati szinten –, akkor az szinte azonnal a többi ágazatban is visszaesést eredményez" – mondta Zsoldos Ákos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×