eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Nyitókép: Pexels

Van, ahol most már nem drágul tovább az albérlet

Több településen is elérték a fizetőképesség felső határát.

Továbbra is emelkednek az átlagos bérleti díjak Budapesten és a megyeszékhelyeken, de a részletes adatok alapján már vannak fővárosi kerületek és vidéki nagyvárosok, ahol megállt a drágulás – idézi az ingatlan.com legfrissebb elemzését a Világgazdaság. Az összeállítás a bérleti díjak változását vizsgálta évtizedes távlatban.

Az Eurostat szerint

2007 és 2019 harmadik negyedéve között Magyarországon több mint 60 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak.

Ezzel a magyar piac a a harmadik legnagyobb emelkedést produkálta az EU-ban Csehország és Litvánia után. Az ingatlan.com elemzésében pedig több mint 10 ezer magánszemély által tavaly és idén januárban feladott hirdetés alapján mérte fel a magyar albérletpiac sajátosságait.

A kiadó lakások átlagos bérleti díja Budapesten idén januárban 165 ezer forint volt, 10 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A megyeszékhelyeken pedig 11 százalékkal, 100 ezer forintra nőtt a havi díj. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az átlagos bérleti díjak alapján továbbra is tempós díjemelkedésre lehet számítani, igaz, a béremelések ütemének idei csökkenése miatt ez visszafogottabb lesz a tavalyinál.

A trendet az is fenntartja, hogy az országon belüli migráció során sok lakhelyváltó, vagy ingázó vásárlás helyett inkább lakást bérel a fővárosban, vagy a nagyvárosokban.

"Az idén januári adatok szerint azonban több olyan kerület és város van, ahol véget ért az emelkedés"

– emelte ki Balogh László.

Így a főváros VI. kerületében januárban 199 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, ami mindössze 2 százalékos emelkedésnek felel meg éves szinten. Az V. kerületben pedig stagnáltak az árak, így most 230 ezernél jár a havi díj.

A vidéki nagyvárosok közül Debrecenben szintén mindössze 2 százalékkal, 100 ezer forintra nőtt az átlagos bérleti díj. Kecskeméten és Szombathelyen változatlanul ugyanennyiért lehet lakást bérelni. Pécsett sem volt drágulás, itt átlagosan 90 ezer forintot kell fizetni.

A szakértő szerint könnyen lehet, hogy

az év során még több város és kerület vált stagnálásba,

mert a bérleti díjak is sok helyen közelítik azt a szintet, amelynél többet a bérlők már nehezen tudnak kifizetni.

Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 11:39
×
×
×
×