eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

Nem lett laposabb a pénztárca, az emberek csupán kivártak

A korábbi karácsonyi forgalmakat felülmúló 1000 milliárd forint feletti forgalmat hozott a kiskereskedelemben a június – értékelte a KSH pénteki adatait Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára az InfoRádiónak azután nyilatkozott, hogy a KSH közölte: júniusban több mint 4 százalékkal emelkedett a boltok forgalma a nyers adatok szerint.

A KSH mérése szerint júniusban 4,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumenben, ami a szokásos havi adatoknál kisebb. A május utáni növekedési ütem mérséklődésnek a magyarázata pedig az lehet, ismertette Vámos György, hogy

a családok kivárásra rendezkedtek be, hiszen július 1-jétől indultak az új családtámogatási rendszerek.

"Tehát a pénztárca nem lett laposabb, csak meggondolják, hogy mire költenek az emberek" – fogalmazott az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára az InfoRádiónak.

A júniusi adatokból kitűnik, hogy az élelmiszerforgalom az átlagnál kisebb ütemben nőtt, de ez mindig is így volt, jegyezte meg a szakember. Az iparcikkek területén a webcsatorna 30 százalékkal bővült, tehát ez megállás nélkül száguld mindenütt a világon, még ha nem is ilyen ütemben, tette hozzá Vámos György. Ennek legfőbb oka, hogy egyre több vásárló, egyre több mindent próbál ezen a platformon vásárolni, valamint azok a fejlesztések, amik nagy áruházláncok részéről láthatók az élelmiszerkereskedelemben.

A júniusi 1000 milliárd forint fölötti forgalmi szint lélektani határ, hiszen a korábbi években az év legerősebb hónapjában, decemberben volt tapasztalható hasonló.

Hogy az 1000 milliárdos forgalom a naptári hónapokat tekintve egyre előrébb kerül, az egy növekedési irányzatot támaszt alá,

tette hozzá Vámos György.

Tisztes mértékű maradhat

Az ING Bank vezető elemzője a legfrissebb kiskereskedelmi adatokkal kapcsolatban azt emelte ki, hogy a második negyedéves kép a gazdaság növekedési ütemének lassulására utal, ami a bizalmi indikátorok alapján a harmadik negyedévben is folytatódhat. Az év egészében a kiskereskedelemben 5 százalék körüli növekedés várható, a GDP növekedése 4,5 százalékra mérséklődhet a tavalyi 4,9 százalékosról, olvashtó Virovácz Péter az MTI-nek megküldött kommentárjában.

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője szerint idén a reálbérek növekedése meghaladhatja a 6,5 százalékot, így folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése, azonban ennek mértéke 5,5 százalékra lassulhat a tavalyi 6,5 százalékról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×