A május végi friss adatok szerint közel 200 milliárd forintot vontak ki ki meglévő állampapírjaikból a háztartások még a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) júniusi indulás előtt. Tőkekiáramlásra legutóbb 2017 márciusában volt példa, de az se közelítette meg a mostani kiáramlás mértékét. Szakértői becslések szerint a júniusban értékesített ezermilliárd forintot meghaladó MÁP+ állománynak mintegy fele származik lejárt és visszaváltott lakossági állampapírokból - írja a Portfolio.
Júniusban az ÁKK adatai szerint összesen 1015 milliárdot jegyeztek le az új állampapírból, július első hetében pedig 118 milliárd forint fogyott.
A befektetési alapok esetében is volt egy 6,5 milliárdos negatív tranzakció, de ez az elmúlt hónapok adatait nézve egyáltalán nem kiugró adat. A részvénybefektetéseket kevésbé érintette a szuperállampapír iránti kereslet, ugyanis a kategória májusban több mint 50 milliárdos pozitív tranzakcióval zárt, ilyen nagy mértékű tőkebeáramlásra eddig még sosem volt példa.
A bankbetétek is valamennyire elszenvedői voltak a szuperállampapír iránti érdeklődésnek, sokan a betétekben tartott pénzüket cserélték MÁP+-ra, de ez a májusi adatokon még nem látszik, a hónapban ugyanis 216 milliárd forinttal nőtt áprilisról a betétállomány. Itt valószínűsíthetően a júniusi adatok mondanak majd többet.