A kibocsátás (június 3.) előtt nem sokkal a Pénzügyminisztérium megváltoztatta a többi sorozattól jobban megkülönböztethető új, kizárólag a lakosság által vásárolható állampapír nevét, amelynek részletes feltételeit pénteken kapják meg a forgalmazók.
Az új részletek:
- N2024/01 sorozatszámmal indul az első sorozat, a jegyzési időszak heti lesz, tehát minden héten új sorozatot lehet majd jegyezni.
- Az első jegyzési időszak június 3-án indul és június 7-éig tart.
- A jegyzés során 100 milliárd forint névértékben tervezik kibocsátani az MÁP+-t, a címlet egy forint lesz.
A feltételek jó része április óta már nyilvános, az Infostart is sokat írt a korábban Nemzeti Kötvény néven terjedő lehetőségről, amely azonban mostantól Magyar Állampapír Plusz néven lesz ismert.
- futamidő: 5 év
- kamata: folyamatosan emelkedő, 1. félév - 3,5 százalék (éves); 2. félév - 4 százalék; innentől plusz 0,5 százalék évente; 5. év - 6 százalék
- bármikor visszaváltható 0,25 százalékos jutaléklevonás ellenében, kivéve a kamatforduló napja körül, akkor ingyenesen
- elérhető a bankoknál, a postákon és a lakástakarékoknál
- kamatadómentes
Ha például valaki két évig megtartja az új papírt, több mint 8 százalékos hozamot realizál.
Ezzel párhuzamosan az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) május 30-án valamennyi hosszú lakossági állampapír értékesítését lezárja, de nem bocsát ki új sorozatot a Bónusz Magyar Állampapírból, a Féléves Magyar Állampapírból, a Kétéves Magyar Állampapírból, és a Kincstári Takarékjegy Plusz sorozatból. Lesz viszont új sorozat az Egyéves Magyar Állampapírból és a Prémium Magyar Állampapírból, valamint a Babakötvény és a többi kincstárjegy-konstrukció is megmarad.
A változtatásoktól a kormány azt várja, hogy a lakosság kezében most lévő 5900 milliárd forintos állampapír-állomány öt éven belül megduplázódik.
A nemzeti kötvényről beszélt részletesen a közelmúltban az InfoRádióban Barcza György, az ÁKK vezérigazgatója.