eur:
406.73
usd:
384.51
bux:
77845.5
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Strandolók felfújható gumicsónakokkal mennek Adelaide nyugati tengerpartja felé 2019. január 3-án. Dél-Ausztráliában akár 50 Celsius-fokot is elérheti a hőmérséklet, a hatóságok figyelmeztetést adtak ki erre a napra, amely szerint a pusztító hőség komoly egészségügyi veszélyeket rejt magában.
Nyitókép: MTI/EPA/AAP/Kelly Barnes

Fájdalmas hírek a külföldi nyaralásra készülőknek

A forint gyengülése és a helyi infláció miatt szinte minden kedvelt külföldi nyaralóhelyen drágább lesz idén a nyaralás a magyaroknak.

Egy friss felmérés szerint a magyarok negyede-harmada tervez külföldi nyaralást, a Portfolio megnézte, hogy egy évvel ezelőtthöz képest mennyivel drágulhatott az ára, és kiderült, hogy a forint gyengülése akár több tízezer forintos extra kiadást is jelenthet.

Sokan kivédhették az elmúlt hetek forintesésének nyaralást drágító hatását azzal, ha már télen megvették a repülőjegyet vagy kifizették a nyaralást. Esetükben valószínűleg csak a költőpénzben jelenik majd meg a költségek emelkedése. Akik azonban csak lefoglalták a nyári nyaralást (szállást), de a helyszínen kell majd fizetniük, már aggódhatnak, hiszen az aktuális árfolyam mellett kell rendezniük a számlát.

A drágulás két fő tényezője a célország fizetőeszközének forinthoz képesti árváltozása, illetve a kinti infláció alakulása:

  • A horvát kuna egy év alatt 2,4 százalékkal drágult a forinttal szemben, és mellette 0,7 százalékos volt a horvát infláció (de a vendéglátás mintegy 3 százalékkal drágult), így ezek alapján durva becsléssel nagyjából 5 százalékos, több tízezer forintos lehet a horvát nyaralás drágulása egy családra vetítve.
  • A török líra összeomlása tavaly augusztusban következett be, azóta viszont valamennyit visszaerősödött, de ha éppen az egy évvel ezelőtti állapothoz viszonyítunk, akkor 18 százalékkal olcsóbb most a líra a forinttal szemben. A felpörgő török infláció ezzel párhuzamosan csaknem 20 százalékos, azaz a két hatás nagyjából "kiüti" egymást.
  • A legtöbb népszerű nyaralócélpont (olasz, spanyol, görög, francia tengerpart) euróalapon gondolkodva érhető el és az eurózóna átlagos inflációja 1,7 százalékos volt áprilisban, így az eurós utaknál is jó eséllyel számolhatunk 3-4 százalék körüli költségemelkedéssel.
  • A török utaknál egyébként sok esetben dolláralapon gondolkodnak az utazási irodák, akárcsak a közel-keleti arab és a távol-keleti ázsiai utaknál, illetve nyilván az amerikai utaknál. A dollárral szemben a forint éves alapon 9 százalékkal esett, és közben az amerikai infláció is 2 százalékos volt, így egy keleti, vagy nyugati parti amerikai körút, vagy egy dubaji vagy thaiföldi utazás most akár 10 százalékkal is drágább lehet, mint egy évvel ezelőtt.
Címlapról ajánljuk
Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Az északkelet-lengyelországi Redzikowóban hivatalosan is felavatták az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részét képező új bázist. Csiki Varga Tamás, az NKE John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa szerint a támaszpont a Közel-Kelet felől érkező rakéták ellen védi Európát, Oroszország azonban azt állítja, támadásra is alkalmas lehet.

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Történelmi csúcsa közelében az OTP

Történelmi csúcsa közelében az OTP

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 15. 12:39
×
×
×
×