A fintechek meg tudják menteni a bankokat, mert gyorsaságukkal és megoldásaikkal segíthetik a szektor előmenetelét – jelentette ki a McKinsey partnere a Magyar Nemzeti Bank tanácskozásán. Czímer Balázs az Innováció és stabilitás nevű fórumon hangoztatta, hogy
nem a pénzügyi megoldásokat kidolgozó cégek jelentik a rizikót a bankvilág számára, hanem a techóriások,
ugyanis megvan a tőkéjük, a képességük, és gyorsabb, agilisebb módon tudják kielégíteni az ügyféligényeket.
A szakértő szerint az ügyféligények változása és a szabályozói környezet alakítása van legnagyobb hatással a pénzügyi terület fejlődésére, hozzátette, hogy mára a pénzintézetek stabil többsége kapcsolatban van fintech cégekkel, a bankok 80 százaléka már valamilyen partnerségre lépett velük.
Később a Deloitte vezető partnere, Mérth Balázs is felszólalt a konferencián. A hallgatóság előtt elmondta: jobb digitális szolgáltatásokkal csak Magyarországon közel másfél millió embert, míg Közép-Európában további 11 millió ügyfelet lehetne megszólítani – közölte a digitális érettségről szóló kutatást ismertetve.
Marad a biztonság
Érdemes az úgynevezett fintechek, vagyis a leginkább új digitális pénzügyi megoldások kidolgozására szakosodott kisebb cégek forradalmának élére állni – fogalmazott a jegybank alelnöke. Windisch László kifejtette: nem tud majd talpon maradni az a gazdasági szereplő, amely most lemarad a fejlesztésekben. Hangsúlyozta:
a teljes üzleti modellt és stratégiát újra kell gondolni, nem elég a mai megoldásokra ráilleszteni egy új digitális megoldást,
hanem új üzleti modelleket kell építeni, "out of the box" gondolkodásra van szükség.
Az MNB alelnöke figyelmeztetett: a fintechek fejlesztései óriàsi lehetőséget jelentenek, noha ezek igen dràgák. Kiemelte: azok a határok melyek korábban megvoltak a vállalkozásoknál el fognak tűnni az innováció miatt. Más korlátoknak és biztosítékoknak ugyanakkor továbbra is szilárdnak kell maradniuk – tette hozzá.
"Nagyon fontos, hogy olyan digitális megoldások és új üzleti stratégiák terjedjenek el, amellyel az ügyfelek biztonsága, a fogyasztóvédelem terén nem jelent visszalépést.
A fintech-forradalom nem jelentheti a garanciák leépítését"
- jelentette ki.
Szombati Anikó, a nemzeti bank ügyvezető igazgatója arról beszélt: nem fenntartható a jelenlegi üzleti modellje a pénzügyi szereplőknek, ezért figyelniük kell az új megoldásokra.