Az első negyedévben mintegy 8,2 százalékkal emelkedtek a nettó reálbérek az előző esztendőhöz viszonyítva, miközben a foglalkoztatás 2,7 százalékos növekedése is gyarapítja a jövedelmeket - írta a Takarékbank elemzője a Világgazdaságban.
A nettó bértömeg 14 százalékkal nőtt, a tavaly áprilistól idén márciusig tartó tizenkét hónap alatt pedig az egy évvel korábbihoz képest közel 675 milliárd forinttal lett nagyobb a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél és nonprofit szervezeteknél - és ez az adat még nem tartalmaz minden olyan körülményt, ami hozzátehetne a fogyasztás növekedéséhez.
A háztartások - természetbeni juttatásokat is tartalmazó - tényleges fogyasztása a vizsgált időszakban 1070 milliárd forinttal, azaz 5,2 százalékkal volt nagyobb, az árnövekedést kiszűrve pedig 4,6 százalékkal gyarapodott. Ám ezen belül csak az első negyedévet tekintve a folyó áras növekedés 5,3 százalékos, az előző évi árakon számolt növekedés pedig 3,4 százalékos volt.
Az elemző szerint a második negyedévben látszanak a fogyasztás élénkülésének jelei: májusban jelentősen nőtt a kiskereskedelmi forgalom, a hirtelen megugró hitelfelvételi kedv mellett. (A lakosság hitelfelvétele 35 milliárd forinttal haladta meg a törlesztéseket, ami ugyan még jóval a válság előtti szintek alatt marad, de a krízis kitörése óta a legmagasabb érték.)