Mindenhol van
A felmérésből kiderült, hogy
komoly probléma a korrupció ma Magyarországon.
A gazdasági válaszadók 78 százaléka szerint elterjedt az üzleti életben – mondta Bíró Ferenc.
„Ez folyamatosan romló trend 2009 óta. Az előző évhez képest ez az arány romlott, öt százalékpontot, de regionálisan is romlott a pozíciónk.”
A korrupció meghatározásába nem tartozik bele az eszközök eltulajdonítása, a szakmai definíció szerint az a korrupció, amikor valakinek alapvetően jogosulatlan előnyt ajánlanak fel azért, hogy visszakapjon valamit – magyarázta az EY partnere.
Szólni vagy nem szólni?
„A válaszadók többsége azt mondta, nem meri jelenteni, ha lát valami. De azoknál a cégeknél, ahol jól kiépített, anonimitást, védettséget biztosító, úgynevezett megfelelőségi rendszer működik, tipikusan magasabb az információval jelentkezők aránya.”
Annak, hogy miért nem jelentik, sok oka lehet
– jelezte Bíró Ferenc. Az EY partnere példaként a munkatársak és a munkaadó iránti lojalitást, a saját karrier féltését és a személyes biztonsága védelmét említette.
„Az első négy kategóriára viszonylag kevés pozitív válasz érkezett, kevesebb, mint Kelet-Európában és az európai régióban. Nagyon markáns és meglepő volt viszont a személyes biztonság féltése, a válaszadók 69 százaléka jelezte azt, hogy a saját biztonsága miatti aggodalomban nem jelezne visszaélést.”
Ez az arány a megkérdezett 41 ország közül nálunk a legmagasabb – mondta az EY partnere.
„Korrupció mindenhol van. Nem csak nagyvállalatnál, de értelemszerűen, ahol több pénz van,
nagyobb birkanyáj körül több farkas kering.
A kockázatokra adott válaszok térnek el a különböző méretű szereplőknél” - tette hozzá Bíró Ferenc.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!