A brooklyni szövetségi bíróságnak pénteken benyújtott keresetlevelében a tárca azt írta: "a kormány továbbra is kéri az Apple segítségét abban, hogy hozzáférhessen olyan adatokhoz, amelyek megvizsgálására végzés alapján jogosult".
James Comey, az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója éppen csütörtökön jelentette be, hogy az újabb iPhone-okat nem lehet feltörni azzal a technikával, amellyel a San Bernardino-i lövöldöző telefonjához, egy iPhone 5c-hez sikerült az FBI-nak márciusban hozzáférnie, egy meg nem nevezett harmadik fél bevonásával. A készülék Syed Rizwan Farooké volt, aki feleségével együtt 14 embert ölt meg tavaly decemberben a kaliforniai városban.
A kormány tehát nem tudja feltörni a New York-i ügyben érintett iPhone 5s típusú telefont sem. Az Apple korábban közölte, hogy képes lenne hozzáférni az említett okostelefon adataihoz, de megtagadta a segítséget az amerikai kormánytól, mondván, hogy ezzel készülékek milliói válhatnának potenciálisan feltörhetővé.
Az a kérdés azonban mostanáig megválaszolatlan maradt, hogy az igazságügyi tárca fellebbezést nyújt-e be egy február 29-i bírói határozat ellen, amely szerint a tárcának nincs joga az Apple-t arra kötelezni, hogy oldja fel egy drogügyletben használt iPhone titkosítását, hozzáférhetővé téve ezzel a készüléken lévő adatokat. A minisztérium pénteki levelében azt írta, hogy az informatikai óriáscéghez intézett kérése "jogilag nem vitatható".
A lefoglalt okostelefon Jun Fengé, aki azóta már beismerte, hogy tagja volt egy metamfetamin terítésével foglalkozó bűnszövetkezetnek. Az igazságügyi miniszter azért akarja feltörni Feng készülékét, hogy a bűnbanda többi tagját is megtalálja.