Infostart.hu
eur:
355.96
usd:
313.42
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

A német kancellár szerint a globalizáció kiváló esély

Berlinben a kancellár a törvényhozás előtt mondott beszédében ismertette azokat a célkitűzéseket, amelyeket a G-8 csoport két hét múlva kezdődő csúcsértekezlete elé akar terjeszteni. Angela Merkel egyben védelmébe vette azokat a szigorú biztonsági intézkedéseket, amelyeket a hatóságok a csúcstalálkozó idejére terveznek bevezetni.

A német kancellár kijelentette, hogy a globalizáció kiváló esély a világméretű gazdasági fellendülés serkentésére és a jólét előmozdítására. A G-8 június elejére tervezett csúcsértekezletén ezért megvitatják az együttműködést a globalizációban rejlő lehetőségek kiaknázásában a világ iparilag legfejlettebb hét állama és Oroszország között.

Angela Merkel utalt azonban arra is, hogy komolyan veszi az ezzel kapcsolatos aggodalmakat is, ezért reméli, hogy sikerül megnyugtató választ adni a Keleti-tenger partján fekvő Heiligendammban rendezett konferencián.

A politikus megértéséről biztosította azokat is, akik tiltakozni kívánnak a globalizáció ellen, de leszögezte, hogy a hatóságok csak békés tüntetéseket engedélyeznek.

Az afrikai országok támogatásáról is tárgyalnak

A kancellár beszélt arról is, hogy a 3 napra tervezett csúcstalálkozón központi helyen szerepel az afrikai országoknak nyújtott támogatás kiszélesítése, amellyel főleg a fekete földrész gazdasági reformját akarják elősegíteni és ennek érdekébe Heiligendammba meghívtak több afrikai vezetőt is.

Angela Merkel a képviselőház előtt elhangzott nyilatkozatában utalt arra is, hogy a klímavédelem erősítésére is megpróbálja felhasználni a G-8 értekezletét, rámutatva arra, hogy a világ iparilag élen járó országainak példát kell mutatniuk a széndioxid kibocsátás visszaszorításában, illetve a környezetvédő intézkedések összehangolásában.

A kancellár jelezte azt is, hogy Heilgendammban politikai témák is napirendre kerülnek, így a Kelet-Európába tervezett amerikai rakétavédelmi pajzs kérdése, az iráni urándúsítás ügye, valamint a közel-keleti feszültség enyhítésének lehetősége is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

Amikor decemberben megtartották a 2026-os világbajnokság sorsolását, az edzők, játékosok és szurkolók mind találgatták, melyik csapat lesz a legkedvezőbb helyzetben, a menetrend és a minél kevesebb utazás tekintetében. De volt egy másik, kevésbé nyilvánvaló szempont is, amit figyelembe kellett venni: előnyben vagy, ha több mérkőzést játszhatsz fedett stadionban.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Brüsszel félig szembeköpi magát, hogy mentse a német ipart

Brüsszel félig szembeköpi magát, hogy mentse a német ipart

Már a következő hetekben előterjesztené az Európai Bizottságaz uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) reformját, amely a Handelsblatt értesülései szerint 2027-től több ingyenes kibocsátási kvótát biztosítana az energiaintenzív iparágaknak, és később vezetné ki a térítésmentes egységeket. A gyorsított eljárás mögött politikai megfontolások is állnak, mivel Brüsszel attól tart, hogy a francia választások és egy esetleges jobboldali fordulat akadályozhatja a rendes jogalkotást. A könnyítésért cserébe a vállalatoknak a megtakarításaik jelentős részét európai telephelyeik dekarbonizációjába kellene visszaforgatniuk. Az EU klímapolitikai szakértői ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a rendszer túlzott gyengítése veszélyeztetheti a 2050-es klímasemlegességi célt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×