A Vedomosztyinak az adott okot a találgatásra, hogy a Lukoil társtulajdonos-alelnöke, Leonyid Fedun fontos felfedezésekről és beszerzésekről beszélt a múlt hét végén. Az orosz üzleti lap szerint a felfedezés egy gazdag lelőhely a Kaszpi-tenger orosz szektorában, a beszerzés pedig egy feldolgozó vagy értékesítő üzletrész Kelet-Európában.
A Lukoil már rendelkezik egy-egy finomítóval Romániában és Bulgáriában. Magyarországon tavaly a benzinkutak 5 százalékát üzemeltette, miután felváltotta a hatóságilag tönkretett YUKOS-t a Mol fő szállítójaként, tízéves szerződést kötve vele évi ötmillió tonna olaj szállítására.
A Vedomosztyi felidézte, hogy a Lukoil a múlt év végén sürgette az orosz vezetéküzemeltető Transneftnél a Szlovákia és Magyarország számára tervezett szállítókapacitások növelését, és Vagit Alekperov Lukoil-vezér többször találkozott Hernádi Zsolt Mol-vezérrel. A pozsonyi Slovnaft finomító a Mol tulajdonában van, és a magyar cég vásárol számára olajat.
A Lukoil a múlt év második felében tárgyalásokat folytatott a magyar hatóságokkal és a Mol vezetőségével részesedés vásárlásáról a magyar cégben, mondta egy magyar vállalatvezető a Vedomosztyinak, amely most már egyenest azt vélte megsejteni, hogy a Fedun által beharangozott szuperbeszerzés nem más, mint a Mol.
A Lukoil sajtószolgálatánál hétfőn mindenesetre cáfolták, hogy az orosz cégnek jelenleg konkrét terve lenne egy bizonyos Mol-hányad megszerzésére, bár megerősítették: számos üzleti lehetőséget vizsgálnak a kelet-közép-európai piacon.
A Lukoil bejelentette, hogy részt vesz a NIS szerb olajmonopólium privatizációs árverésén, esetleg a ConocoPhillipsszel közösen, emlékeztettek moszkvai megfigyelők.
Fedun megerősítette a Lukoilnak azt az előrejelzését, amely szerint az idén mintegy 4 százalékkal növeli olajbányászatát és 40 százalékkal gázkitermelését, és ötmilliárd dollár értékű beruházást tervez, nem számítva új vagyonrészek vásárlását.
Újfajta bűncselekménytípus jelent meg Ferihegyen, léptek a rendőrök