Infostart.hu
eur:
382.16
usd:
325.57
bux:
124595.04
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Allergia miatt is lehet beteges a gyermek

Ha a gyermek az őszi-téli időszakban visszatérő légúti fertőzésektől szenved, érdemes utána járni, nincs-e allergia a háttérben. Télen a lakáson belüli allergének - a penészgomba és a poratka - okozhatnak panaszokat.

Alig gyógyult meg, máris újra beteg. Egyik betegséget követi a másik, emellett sokat tüsszög, köhög, nehezen kap levegőt, mert szinte állandóan dugul az orra. Dr. Balogh Katalin allergológus, fül-orr-gégészhez, a Budai Allergiaközpont főorvosához gyakran érkeznek szülők és gyerekek hasonló panaszokkal.

"Az év ezen időszakában természetes, ha a gyerek időnként elkap valamilyen légúti betegséget. Közösségben a kórokozók gyorsan terjednek, emellett az immunrendszer éretlensége is hozzájárulhat ahhoz, ha évente akár 3-4 alkalommal is beteg. Ilyenkor a szülők rendszerint különböző vitaminokkal igyekeznek megelőzni az újabb betegséget. Arra csak ritkán gondolnak, hogy a "tettes" házon belül lapul, a beteg ágyában, szőnyegben, kanapéban, a bútor mögött, vagy a sarokban" -mutatott rá a főorvos.

Elmondta, napjainkban egyre gyakoribb, hogy penész jelenik meg a lakásokban. Az energetikai szempontból előnyös szigetelt falak, az új, nem szelelő, minimális légmozgást sem engedő nyílászárók hátulütője, hogy a bent lakók minden egyes lélegzetvételével, a mosás, teregetés, főzés során termelt pára a lakásban reked. Ha a páratartalom tartósan 70 százalék fölött marad, a lakás hidegebb részein, sarkokban, hőhidaknál megjelenik a penész.

A magas páratartalom kedvez a poratkák elszaporodásának is. Ezek az apró, szabad szemmel nem látható élőlények az ember lehullott hámsejtjeivel táplálkoznak, ezért elsősorban ott élnek, ahol a legtöbbet tartózkodunk: az ágyban, de megtalálhatók a kárpitozott bútorokban, szőnyegen is - hívta fel a figyelmet Dr. Balogh Katalin.

A penészgomba jelenléte a lakásban általában könnyen felfedezhető. A lakás nedves, hideg pontjait - a konyhai, fürdőszobai mosogató környékét, a külső falon elhelyezett bútorokat, sarkokat - érdemes feltérképezni. Számolnunk kell a rejtett penész lehetőségével is, az álmennyezet, tapéta alatt is megbújhatnak gombatelepek. A penészgomba esetében azonban még így is jó esélyünk van rá, hogy idővel sikerül minden allergénforrást eltávolítani a beteg környezetéből. Poratka allergia esetén ellenben a teljes elimináció, még a legalaposabb és gyakori takarítás mellett sem kivitelezhető - mondta a főorvos.

Az allergiás tüneteket a poratka levegőben szálló, beszáradt széklete okozza. Az emberről naponta megközelítőleg 5 gramm hám válik le, mely egymillió atka számára biztosít elegendő táplálékot 1 napra. 1 gramm porban akár 200 háziporatka is élhet. A poratka allergia tünetei egyéni érzékenységtől is függenek. Van, akinél már a lakásban eltöltött rövid idő után is jelentkeznek panaszok, míg másoknál jellemzően éjszaka lépnek fel a tünetek. Az ágyban, matracokban, párnában lévő atkák bőrtüneteket is okozhatnak az arra érzékenyeknél: kiütések, viszketés, bőrpír jelentkezhet. Intő jel még az elhúzódó, rendszeres reggeli tüsszögés, orrfolyás, de a poratka allergia jellegzetes tünete az orrdugulás is - ismertette a szakember.

A fel nem ismert, kezeletlen allergiás betegnél aztán idővel megjelenhetnek a visszatérő légúti betegségek is - figyelmeztetett Dr. Balogh Katalin. Az allergia egyfajta állandó gyulladást idéz elő a légutakban. A folyamatosan gyulladt, emiatt sérülékeny orrnyálkahártyán könnyen átjutnak a különböző kórokozók, így kialakul egy körforgás, amiből csak az allergia kezelésével tudunk kilépni. A megfelelő szerekkel megszüntethetjük a gyulladást, és az orrnyálkahártya ismét el tudja majd látni természetes védekező funkcióját.

Arra is kitért, hogy a helyzet ezután némileg ellentmondásosnak tűnhet, hiszen folyamatosan kezeljük a beteget tüneti szerekkel, miközben a környezetéből valójában nem tudjuk teljes mértékben száműzni, így mindig jelen van az allergén.

Ebben a helyzetben jelenthet segítséget a már gyermekeknél is alkalmazható allergén specifikus immunterápia, melynek során nemcsak a tüneteket, de a kiváltó okot - az immunrendszer túlműködését az allergénnel szemben - szüntetjük meg. A kezelés során a beteg szervezet idővel megtanulja panaszok nélkül elviselni az allergén jelenlétét, vagyis nem jelentkeznek a tünetei - mondta a főorvos.

Címlapról ajánljuk

Szakértő: a Béketanács a viták globális rendezési fórumává válhat

A davosi Világgazdasági Fórumon hivatalosan is megalakult a Donald Trump amerikai elnök kezdeményezésére létrehozott Béketanács. A szervezet hatásköre messze túlmutathat a gázai háború utáni rendezésen, és a jövőben a globális konfliktusok kezelésének új nemzetközi fórumává válhat – mondta Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány biztonságpolitikai szakértője az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Mekkora hitelt tud felvenni egy átlagos magyar állampolgár? – Kiszámoltuk, és van két jó hírünk

Mekkora hitelt tud felvenni egy átlagos magyar állampolgár? – Kiszámoltuk, és van két jó hírünk

Mekkora összegű lakáshitelt tudok felvenni, ha átlagkeresettel rendelkezem? És mekkorát, ha pont középen állok, vagyis medián keresetem van? Alábbi számításunkban erre a két kérdésre adunk választ, de két jó hírt már most megoszthatunk: három év alatt 70-75%-kal nőtt az „átlagember” által maximálisan felvehető piaci kamatozású hitelek maximális összege Magyarországon, és ez szerencsére meghaladja a lakásárak azóta bekövetkezett mintegy 40%-os emelkedését is. A másik jó hír pedig az, hogy ha valaki jogosult az Otthon Startra, akkor mintegy 10 millió forinttal nagyobb hitelösszeget tud felvenni, mintha csak piaci kamatozású hitelre hagyatkozhatna. Mutatjuk a pontos számokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×