Infostart.hu
eur:
382.05
usd:
324.99
bux:
125197.21
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Majdnem annyian halnak meg hepatitiszben, mint AIDS-ben

Majdnem annyian halnak meg hepatitiszben, mint AIDS-ben: a májbetegség évente körülbelül 1,4 millió beteg halálát okozza - tették közzé az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) szakértői a betegség július 28-i világnapja alkalmából.

AIDS-ben 2013-ban mintegy 1,4 millióan haltak meg. A vírusok okozta fertőzéses májbetegségek, a hepatitisz miatti évente 1,4 millió halálozás 90 százaléka a hepatitisz B és C számlájára írható. E kettő okozza a májrákok kétharmadát is.

"A májrák és a májzsugor megelőzésének legjobb módszere a hepatitisz megelőzése és gyógyítása. Rengeteg életet lehetne így megmenteni, ugyanakkor az egészségügyi költségek is csökkennének" - jelentette ki Samuel So, a Stanford Egyetem sebésze.

Az orvos a WHO szakembereivel együtt a szűrővizsgálatok további terjesztését szorgalmazta, mivel becsléseik szerint a világ 500 millió vírushordozója közül sokan nem is tudnak az állapotukról.

Stefan Wiktor, a WHO hepatitisz elleni programjának vezetője szerint ma már léteznek olyan terápiák, amelyek 95 százalékos sikerrel gyógyítják a betegséget.

So elmondta: a AIDS-betegeket különösen súlyosan veszélyezteti a hepatitisz. Becslések szerint globálisan mintegy 10 millió beteget sújt egyszerre a két kór. "Az AIDS kezelésére bevezetett rendszer ideális a hepatitisz kezelésére, és itt az idő, hogy többé ne gyógyítsák külön a két betegséget" - hangsúlyozta.

A hepatitisz világnapot a WHO kezdeményezésére tartják július 28-án annak emlékére, hogy 1925-ben ezen a napon született Baruch Blumberg Nobel-díjas amerikai orvos, a hepatitis B vírus felfedezője. A cél, hogy felhívják a figyelmet a vírusok okozta krónikus májgyulladásra, kialakulásának okaira és a betegség korai felismerésének jelentőségére. Magyarországon, ahol a fertőzöttek száma százezerre tehető, a vezető halálozási okok közt szerepel a krónikus májbetegség.

Címlapról ajánljuk
Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.

Dán kormányfő az EU-csúcson: Grönland ügyében nyitottak vagyunk az együttműködésre az Egyesült Államokkal

Dánia és Grönland nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal az 1951-es védelmi megállapodásuk továbbfejlesztése érdekében – jelentette ki Mette Frederiksen dán miniszterelnök Brüsszelben az EU-csúcson csütörtökön késő este.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Tegnap Davosban Donald Trump elmondta, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már azt, hogy sikerült megállapodást kötnie és nem lesz újabb vámháború. A hírre világszerte ugrottak a tőzsdék, Ázsia után Európában is nagyobb emelkedés volt látható. A magyar tőzsde is kifejezetten jól teljesített, a Mol közel 6 százalékot emelkedett, ezzel pedig új történelmi csúcs közelébe száguldottak a cég részvényei. Az OTP-nél és a BUX indexnél is összejött ma a történelmi rekord. Közben az amerikai piacokon is folytatódott az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×