Infostart.hu
eur:
377.51
usd:
318.7
bux:
123043.09
2026. február 17. kedd Donát

Az Alpokban lelte halálát a nyolcezres csúcsokat hódító svájci mászó

Az Alpokban, éppen 52. születésnapján lelte halálát a világ mind a tizennégy nyolcezer méter feletti csúcsát meghódító svájci hegymászó, Erhard Loretan.

A veterán mászó a berni Alpok egyik csúcsához, a Grünhornhoz vezető gerincre kísért fel valakit túravezetőként, amikor csütörtök dél körül lezuhant és szörnyethalt - közölte a svájci rendőrség pénteken.

A páros kezdetben sível, majd kötéllel közelítette meg a 4043 méteres csúcsot. Az esés 3800 méteres magasság körül történt, egyelőre ismeretlen okokból. Loretan a helyszínen életét vesztette, 38 éves kliensét pedig súlyos állapotban szállították kórházba. A rendőrségi vizsgálat még folyik.

A Fribourg kantonból származó Erhard Loretan 11 évesen kezdett hegyet mászni. Első nyolcezres csúcsát, a nehéznek számító pakisztáni Nanga Parbatot 1982-ben mászta meg, a következő 13 évre pedig átlagosan egy-egy jutott a világ legmagasabb hegycsúcsaiból.

A Mount Everestet (Csomolungmát) 1986-ban oxigénpalack nélkül, részben éjszaka mászta meg összesen 40 óra alatt: ez a teljesítménye lenyűgözte a hegymászóvilágot, és a szaklapok címlapjaira került. A világ egyik legjobb hegymászójaként való hírnevét megszilárdította, amikor az olasz Reinhold Messner és a lengyel Jerry Kukuczka után harmadikként csatlakozott a Föld összes nyolcezres csúcsát meghódítók klubjához. Az elit társaság tagjainak száma tavaly nőtt 25-re.

Címlapról ajánljuk
Hortay Olivér: az Adria csak átmeneti megoldás lehet, a Barátság-vezeték kiesése hosszabb távon nagyon kockázatos

Hortay Olivér: az Adria csak átmeneti megoldás lehet, a Barátság-vezeték kiesése hosszabb távon nagyon kockázatos

Ukrajna szándékosan akadályozza az olajszállítás újraindítását a Barátság-vezetéken keresztül, ezzel próbál politikai nyomást gyakorolni a régióra, elsősorban Magyarországra – mondta az InfoRádióban a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágvezetője. Hazánknak vannak tartalékai, de azokat havária helyzetekre tartják fenn, és nem azért vannak, hogy „politikai viták okozta ellátási nehézségekre nyújtsanak fedezetet” – tette hozzá.

Kaiser Ferenc: a NATO Sarkvidéki Őrszeme Trumpnak is szól, nem csak Kínának és az oroszoknak

A NATO Sarkvidéki Őrszem néven programot indít a térség biztonságának szavatolására. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense szerint ez egyaránt szól a térségben egyre aktívabb Oroszországnak és Kínának, valamint az Egyesült Államoknak. Hangsúlyozta: a szövetség meg akarja mutatni az amerikai elnöknek, hogy nem kell megszereznie az USA-nak Grönlandot, hogy biztonságban legyen, de el is akarja rettenteni egy katonai beavatkozástól.
inforadio
ARÉNA
2026.02.17. kedd, 18:00
Légrádi Tamás
a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×