Infostart.hu
eur:
356.39
usd:
311.69
bux:
142693.24
2026. július 13. hétfő Jenő

Több mint hatszáz gyógyszer ára csökkent

Mától több mint hatszáz gyógyszer ára csökken, ugyanakkor egyes vérnyomáscsökkentő pirulák ára nő.

 Az árváltozás az úgynevezett népegészségügyi megbetegedések kezelésére szolgáló szereket érinti. Ezek között vannak antibiotikumok, gyulladáscsökkentők, vérnyomás-, vércukorszint- és koleszterinszint-csökkentők, epilepszia, asztma, csontritkulás, illetve depresszió elleni szerek, szív- és érrendszeri gyógyszerek, továbbá a központi idegrendszerre, gyomor- és bélbetegségekre ható szerek, pajzsmirigy kezelésére szolgáló készítmények és urológiai szerek.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közleménye szerint a hatályos jogszabályoknak megfelelően negyedévente új úgynevezett referenciaárat határoz meg azon gyógyszercsoportok esetében, amelynek készítményei azonos hatóanyagot tartalmaznak vagy azonos terápiás csoportba tartoznak.

Az a gyógyszer válhat referenciatermékké, melynek meghatározott forgalma volt az elmúlt negyedévben és az ára a legalacsonyabb az adott gyógyszercsoportban.

Mától ugyanakkor több száz orvosság ára emelkedik különböző mértékben, ezek az úgynevezett kombinációs gyógyszerek. Ezek nagy része vérnyomáscsökkentő, de egyéb termékeket is érint.

A kombinációs készítmények olyan medicinák, amelyek egy tablettában két különféle hatóanyagot tartalmaznak. Így elegendő két gyógyszer helyett egy tablettát bevenni. Az OEP közlése szerint a változás csaknem kétszáz terméket érint, amelyek közül 14 terméknek csökken a térítési díja, 22-nek pedig nem változik. A térítésidíj-változást 53 esetben a forgalmazó cég kompenzálta részlegesen árcsökkentéssel.

A drágulás miatt azonban most az eddigi egy gyógyszer helyett majd kettőt kell szedni, de olcsóbban lehet hozzájutni. Lapinformációk szerint van például olyan vérnyomáscsökkentő szer, amelyért március végén még 452 forintért lehetett hozzájutni mától azonban már 1322 forintot kérnek a patikákban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Itt az orosz ellenséglista, pontszámot kaptak az országok, „előkelőbb” helyen a prágai kormány

Itt az orosz ellenséglista, pontszámot kaptak az országok, „előkelőbb” helyen a prágai kormány

Csehország ismét előrébb lépett az „Oroszországgal szemben leginkább ellenséges országok” Moszkva által vezetett listáján, miközben Prágában komoly belpolitikai vitát váltott ki egy Ukrajnának szánt, de már visszafordíthatatlan pénzügyi hozzájárulás.

Magyar Péter részletes Fidesz-forgatókönyvről írt Sulyok Tamás államfő leváltása ügyében

„Tudjuk, hogy a Fidesz kézi irányításra tért át a Sándor-palotában” – írta Magyar Péter miniszterelnök Facebook-oldalán. Az Országgyűlés hétfőn szavaz az Alaptörvény módosításáról, amely többek között kimondja a jelenlegi köztársasági elnök mandátumának megszűnését is. A kormányfő szerint Sulyok Tamásnak a Fidesz „megtiltotta az aláírást”.
Keressük az Év Zöld Kkv-ját! - Még lehet pályázni a díjra

Keressük az Év Zöld Kkv-ját! - Még lehet pályázni a díjra

Még 2026. augusztus 3-ig lehet jelentkezni a Green Awards pályázatra. Összesen 7 kategóriában keressük az ország kiemelkedő fenntarthatósági projektjeit és vállalatait, akiket a 2026. szeptember 8-i éves fenntarthatósági találkozón, a Portfolio Sustainable World konferencián mutatunk be és díjazunk. Az Év Zöld Kkv-ja kategóriában azon kis- és közepes cégek, szervezetek, intézmények jelentkezéseit várjuk, amelyek működésük, vagy a kínált termékeik, szolgáltatásaik esetében törekednek a fenntartható megoldások alkalmazására, a jó gyakorlatokra - különösen az elmúlt egy év vonatkozásában - ezzel valós példát mutatva mások számára. A jelentkezés menetéről részletesen is beszámolunk a cikkben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×