Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Betiltanák a dohányzást a vezetés közben

Több brit civil szervezet is azért kampányol, hogy a mobilozáshoz hasonlóan tiltsák be a vezetés közbeni cigarettázást. Azzal érvelnek, hogy a dohányzás nemcsak az egészségre káros, de a vezetésről is elvonja a figyelmet, így balesetveszélyes.

Sokan aggódnak amiatt, hogy a kocsiban a cigarettázó szülőkkel utazó gyerekek nagy veszélynek vannak kitéve, de az is aggodalomra ad okot, hogy egyre több a beleset, amelyet a füstöléssel foglalatoskodó sofőrök okoznak.

A dohányzás visszaszorítását célul tűző Action on Smoking and Health (ASH) brit civil szervezet vezetője azt szeretné, ha betiltanák a vezetés közbeni dohányzást. "Az autók kis konzervdobozok, és nem sok levegő van bennük" - mondja Deborah Arnott, hozzátéve: azok a szülők, akik akár lehúzott ablaknál cigarettáznak az autóban, nagyobb passzív dohányzásnak teszik ki gyerekeiket, mintha azok egy kocsmában ülnének. A gyereket is szállító autókban Kanada egyes részein, az Egyesült Államokban és Dél-Afrikában már tilos dohányozni.

Egy, az utak biztonságával foglalkozó civil szervezet, a Brake arra is felhívja a figyelmet, hogy nem csak egészségügyi kockázatai vannak annak, ha valaki vezetés közben dohányzik. "Amikor levesszük a kezünket a kormányról, hogy megfogjuk a csikket, majd kihamuzunk az ablakon, nem a vezetésre koncentrálunk, és ez veszélyes" - hangsúlyozza a szervezet szóvivője, aki helyesli, hogy a mobilhasználathoz hasonlóan a dohányzást is tiltsák meg a volán mögött ülőknek.

A felvetésre természetesen reagáltak a dohányzás hívei is. A Forest nevű brit szervezet szerint például a vezetőknek tekintettel kell lenniük az autóban utazó gyerekre, ha rágyújtanak, de a tiltó szabályozás túlzás lenne. "Az személygépkocsi magánterület, mint az otthon. Az otthonunkban is megtiltják a dohányzást?" - veti fel a problémát a szervezet igazgatója.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×