Infostart.hu
eur:
385.24
usd:
331.93
bux:
120679.89
2026. január 16. péntek Gusztáv
Nyitókép: Pexels.com

Elpusztult egy legendás bálna, akinek filmsztár volt a párja

Elpusztult "a világ legmagányosabb bálnája", egy Kiska nevű kardszárnyú delfin, amely több mint négy évtizede élt egy kanadai élményparkban, az utóbbi bő egy évtizedben teljesen egyedül egy nagy medencében.

A 47 évesnek vélt orkát, más néven gyilkos bálnát 1979-ben ejtették fogságba az Atlanti-óceán északi részén, az izlandi partok közelében, ahonnét rögtön a kanadai Ontario tartományban, a Niagara-vízesés közlében fekvő Marineland élményparkba került.

A vízi vidámparkban Kiska néhány évig együtt volt egy másik kardszárnyú delfinnel, Keikóval, akivel együtt fogták ki a tengerből, és aki később a Szabadítsátok ki Willyt! című családi filmdráma címszereplőjeként vált világhírűvé. Keikót 1985-ben eladták egy mexikói akváriumnak, végül a SeaWorld floridai tengeri élményparkba került.

A kanadai élménypark arról tájékoztatta hétfőn a hatóságokat, hogy Kiska, aki az utolsó fogságban élő kardszárnyú delfin volt Kanadában, a múlt héten pusztult el, de halála okát nem közölték.

A Peta állatvédő szervezet úgy tudja, hogy az állat bakteriális fertőzésben múlt ki.

Az állatvédők már régóta követelték a medencéjében teljesen egyedül élő orka szabadon engedését és a visszahelyezését az óceánba.

Egy helyi lappal az élménypark azt közölte, hogy a gyilkos bálna egészségi állapota a közelmúltban sokat romlott annak ellenére, hogy a személyzet és egy nemzetközi állatorvoscsapat intenzív kezelésben részesítette. Pénteken boncolást végezte rajta, ennek eredménye azonban nem ismert.

Fotónk illusztráció.

Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

A befektetők a geopolitikai események értékelése mellett a vállalati gyorsjelentésekre is már figyelnek a héten, ugyanis az amerikai nagybankok megnyitották a jelentési szezont. A befektetők eközben szoros figyelemmel kísérik, hogy milyen hírek érkeznek az amerikai-dán egyeztetésekről, hiszen Donald Trump továbbra sem mondott le Grönland megszerzéséről, viszont Iránnal kapcsolatban mintha valamelyest enyhült volna az elnök álláspontja, legalábbis a tegnap esti kijelentései erre utalnak – részben emiatt korrigál az arany, az ezüst, és az olaj ára a korábbi emelkedés után. Közben a chiprészvények a tajvani TSMC erős negyedéves jelentése után kaptak egy lökést. Részvénypiacokon összességében pozitív a hangulat, emelkednek az európai és az amerikai részvények is, köztük a ma jelentő befektetési bankok. Itthon a Mol árfolyama ma is jelentős pluszban van, miután Szijjártó Péter arról beszélt, hogy közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×