Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
részvény tőzsde befektetés
Nyitókép: Kmatta/Getty Images

Manipulálni tudta a tőzsdei kereskedést egy kisbefektető, csúnya vége lett az ügynek

Tiltott piacbefolyásolás bűntette miatt egymillió forint pénzbüntetésre ítélt a Fővárosi Törvényszék egy kisbefektetőt, aki "önkötésekkel" és valótlan, majd visszavont ügyleti megbízásokkal befolyásolta a kárpótlási jegyek tőzsdei kereskedését - közölte a Fővárosi Főügyészség pénteken.

A bíróság a Fővárosi Főügyészség vádirata alapján, tárgyalás mellőzésével ítélte pénzbüntetésre a kisbefektetőt, aki valós ügyleti szándék nélkül adott jelentős mennyiségű tőzsdei megbízást a befektetési szolgáltatójának - tartalmazza a közlemény.

A 48 éves értékpapírszámla-tulajdonos 2018 januárja és 2019 áprilisa között a kárpótlási jegyek tőzsdei kereskedése kapcsán összesen 145 alkalommal, 21 millió forint értékben végzett úgynevezett önkötést oly módon, hogy az ügyletekben mind az eladói, mind a vevői oldalon saját maga szerepelt. Emellett 1873 alkalommal összesen mintegy 700 millió forint értékben adott valós ügyleti szándék nélküli vételi, illetőleg eladási megbízásokat, amelyek mintegy felét 10 percen belül vissza is vonta.

A kisbefektető ezekkel a tőzsdei ügyleteivel félrevezető jelzéseket adott a tőkepiaci szereplők számára a kárpótlási jegy átlagos napi forgalmáról és likviditásáról, valamint az adott ár melletti keresleti-kínálati viszonyairól - írták.

A kárpótlási jegyek adásvételére vonatkozó megbízások darabszámán túl - folytatták - a bűncselekmény megvalósulását egyértelműen alátámasztotta az is, hogy a vádlott visszavont tőzsdei ügyleteinek száma kétszeresen haladta meg a többi piaci szereplő által együttesen visszavont megbízások számát.

A büntetőeljárás a Magyar Nemzeti Bank Tőkepiaci és Piacfelügyeleti Igazgatóságának feljelentésére indult a kisbefektetővel szemben - olvasható a főügyészség közleményében.

A bíróság büntetővégzése jogerős.

Címlapról ajánljuk
Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Amikor egy idegen állat- vagy növényfaj megtelepszik Magyarországon, hajlamosak vagyunk csak ökológiai problémaként gondolni rá, pedig a számlát nem a természet, hanem a gazdaság fizeti. Fertő Imre, a Budapesti Corvinus Egyetem Fenntartható Fejlődés Intézetének professzora az InfoRádióban azt mondta, az igazi veszteség sokszor olyan „láthatatlan” tételekben rejlik, mint a romló vízminőség vagy az eltűnő fajok, ezért fontos a minél gyorsabb cselekvés, továbbá mérsékelni kell az okozott károkat, negatív hatásokat.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 27. 05:00
×
×
×
×