Az Oktatási Hivatal nyilvánosságra hozta a központi írásbeli felvételi vizsgadolgozatok előzetes eredményének átlagait és eloszlását. A 9. évfolyamra felvételizők átlagosan 52,72, a hat évfolyamos gimnáziumba jelentkezők 55,57, a nyolc évfolyamos gimnáziumot választók pedig 71,41 pontot értek el. Ezeket a mentességgel vagy kedvezménnyel nem rendelkező tanulók adatai alapján számították ki.
Folyamatos tanulással és az előző évi feladatok megoldásával jól fel lehetett készülni a vizsgára – mondta az InfoRádióban Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. „Ez azt jelenti, hogy az előző évi írásbeliket megnézik, megpróbálják megoldani, megnézik a javítási útmutatókat, hogy mire adnak pontot, mire vonnak le, tehát ismerkednek már előzetesen olyan típusú feladatokkal, amelyek várhatóan az idei évben is tipikusan előfordulhatnak, mert alapvetően azért a központi felvételiknek van egyfajta tematikája.”
Idén újdonság, hogy a tankerületi fenntartású iskolák ajánlást kaptak arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményt elért tanulókat érdemes felvenniük. Négy évfolyamos képzés esetében minimum 50 pontot, nyelvi előkészítőn 60-at, a hat és nyolc évfolyamos képzéseknél pedig 70-et volt ajánlott elérni a 100-ból azoknak, akik gimnáziumba szeretnének kerülni.
Ezt az intézményeknek nem kötelező betartaniuk, de jó jelzés lehet arra vonatkozóan, hogy milyen teljesítményt várhatnak majdani diákjaiktól
– tette hozzá a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. „Főleg a négyosztályos gimnáziumban az 50 pont azért az alapvetően elérhető. Egy picit nehezebb lesz, főleg a hatosztályos iskolákban a 70 pontos ponthatárt teljesíteni, mert a hatosztályos felvételi az évfolyamhoz képest jóval nehezebb, mint a nyolcadikosoknak.”
A középiskolákat február 20-ig lehet kiválasztani. A kilencedik évfolyamra jelentkezők tanulói adatlapját és jelentkezési lapját az általános iskolák töltötték ki. A hat és nyolc évfolyamos gimnáziumokban továbbtanulni szándékozók ezt saját maguk intézték az Oktatási Hivatal honlapján elérhető KIFIR, vagyis Középfokú Felvételi Információs Rendszer nevű elektronikus felületen. Az intézményeket a tanulói adatlapon kellett sorrendbe állítani. Célszerű volt több iskolát megjelölni, de ez nem előírás, csak egy lehetőség. A sorrend módosítására március 25-e és 27-e között lesz lehetőség – közölte az Oktatási Hivatal.