A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete népszavazást kezdeményezett, hogy a karácsonyi munkaszüneti napok száma háromra növekedhessen. A Nemzeti Választási Bizottság a múlt héten a népszavazásra javasolt kérdést 10 igen és 2 nem szavazattal hitelesítette, mert úgy ítélte meg, az megfelel az alaptörvényben, valamint a népszavazási kezdeményezésről szóló törvényben megfogalmazott követelményeknek. Ha november 29-ig nem érkezik ellene kifogás, akkor elindulhat a 200 ezer aláíró gyűjtése a szavazás kiíráshoz.
A nagyobb boltláncok közül idén is már több önkéntesen zárva tart december 24-én, köztük a Lidl, a Rossmann és a MediaMarkt, azonban a Spar, a Tesco és az Auchan üzletei nyitva lesznek.
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter korábban úgy reagált, hogy a munkaszüneti napok számának növelése csökkentené a gazdaság teljesítményét.
Ugyanakkor a G7 idéz egy nemzetközi összehasonlítást, amely szerint az egyszeri évi egynapos munkaszünet átlagosan az egy napra számított érték körülbelül 20 százalékával csökkentheti a GDP-t, de csak rövid távon. További megállapítás, hogy a munkaszüneti napok száma és az ország gazdasági teljesítménye között nincs szoros kapcsolat. Liechtensteinben idén 21 munkaszüneti napot tartanak, a nagyobb államokban 9-16 nap között van a szórás. A magyar portál saját gyűjtése alapján azt írja, a magyar 11 nap átlagosnak mondható, de a 12 is az lenne.
Vasárnapi boltzár Magyarországon
A kiskereskedelem enyhe érintettségére a vasárnapi boltzár időszaka adhatott példát Magyarországon 2015 márciusa és 2016 áprilisa között: akkoriban az összforgalom nem csökkent, a fogyasztók más napokon vásároltak be, döntően ugyanazokban a boltokban. Az akkori törvénymódosítás szerint a családok számára pihenőnappá tették a vasárnapot. Kivételt képeztek a dohányboltok, a gyógyszertárak, a benzinkutak, az újság- és virágárusok. A pékségek nyitva lehettek vasárnap is, azonban csak déli 12 óráig.
A gazdasági kiesés mértéke jelentősen függ az adott ország gazdaságának szerkezetétől is. A mezőgazdaságban a munka átszervezésével meg lehet oldani a kiesést, de lehetnek kifejezetten nyerő ágazatok, például a vendéglátás vagy a turizmus.