eur:
411.69
usd:
389.01
bux:
79946.87
2024. december 9. hétfő Natália
A Koszovóba induló, a Magyar Honvédség KFOR (Kosovo Force) Kontingens 22. váltásának állománya menetel kibocsátó ünnepségükön a debreceni Kossuth téren 2020. február 11-én. A magyar katonák márciustól hat hónapon át teljesítenek szolgálatot a NATO-parancsnokság alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő részeként, feladatuk a rend és biztonság fenntartása Koszovóban.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Mostantól titokban is küldhet a kormány magyar katonákat külföldre

Innentől kezdve nem a parlament, hanem a kormány dönt a magyar katonák külföldi bevetéséről. Sőt, ha a döntés minősített adatot tartalmaz, akkor az akciót nem kell nyilvánosságra hozni.

Novembertől a parlament helyett a kormány határozhat a magyar csapatok külföldi bevetéséről, miután egy októberi törvénymódosítással a parlamenti többség a kabinetre ruházta át a döntési jogot a Magyar Honvédség külföldi állomásozásáról és katonai műveleteiről - írja a 24.hu.

Mint írják, ez már eleve szűkebb nyilvánosságot jelent, hiszen a parlamenti viták és szavazások nyilvánosak, míg a kormány döntéseiről a Magyar Közlönyből, közleményekből lehet értesülni. A magyar katonák külföldi bevetéseiről a kormány egyedi határozatban dönt, amit a főszabály szerint a közlönyben nyilvánossá kell tenni, ám van egy lényeges kivétel:

ha a kormányhatározat minősített adatot tartalmaz, a döntést nem teszik publikussá.

Azt, hogy mi számít minősített adatnak, az adatgazda, jelen esetben a kormány dönti el. Azaz ha a kabinet úgy látja, hogy a katonák külföldi bevetés sértheti

  • az ország szuverenitását,
  • az ország alkotmányos rendjét,
  • honvédelmi, nemzetbiztonsági tevékenységét,
  • külügyi és nemzetközi kapcsolatait,

akkor titkosíthatja az erről szóló információt, azaz a kormányhatározatot.

A lap megkérdezte ennek kapcsán a Honvédelmi Minisztériumot, ahonnan azt a választ kapta, hogy "a kormány számára a magyar emberek biztonsága az első. Márpedig a háborúk korában a megváltozott biztonságpolitikai környezet megköveteli a korábbiaknál gyorsabb, rugalmasabb reagálóképességet a közjogi döntéshozatalban. A módosuló törvényi szabályozás számos európai uniós és NATO-tagország szabályozási gyakorlatához hasonló."

Hozzáteszik, a tárca arra nem válaszolt, hogy mikor tartalmazhat minősített adatot a kormányhatározat, illetve miként értesülhet a közvélemény a külföldi bevetésekről és missziókról, ha az arról szóló döntés még a Magyar Közlönyben sem jelenhet meg.

Kis-Benedek József biztonságtechnikai szakértő a lapnak azt mondta:

lényegében nincs olyan külföldi bevetés, amely ne tartalmazna minősített adatokat, például miért mennek oda, hogyan mennek oda, milyen eszközöket visznek magukkal, stb.

Magyarázata szerint vannak olyan információk, amelyek nem tartoznak mindenkire, elsősorban azért, mert a csapatok biztonságát mindenképpen meg kell őrizni.

A jogszabály-módosítás nemcsak a magyar csapatok külföldi bevetéséről szól, hanem a külföldi fegyveres erők magyarországi állomásozását is érinti. Itt azonban meghagyták a parlament jogkörét általánosan, csak a NATO, az EU vagy az ENSZ döntésén alapuló határozatok esetében kapta meg a kormány a döntés jogát.

Címlapról ajánljuk

Megszólalt Moszkva a szíriai orosz bázisokról és Putyin döntéséről

Korai lenne még a szíriai orosz támaszpontok megőrzéséről beszélni, ezt a témát azokkal kell megvitatni, akik az országot vezetni fogják - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.09. hétfő, 18:00
Sayfo Omar
a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője a szíriai helyzetről és következményeiről
Így marad le Magyarország a régió országaihoz képest

Így marad le Magyarország a régió országaihoz képest

Már hallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében azt tekintettük át, hogy a különböző makrogazdasági előrejelzéseket készítő intézetek milyen gazdasági növekedéssel számolnak a következő két évre, és hogy ezek alapján közeledünk vagy távolodunk az Európai Uniótól. Erről Zsoldos Ákost, a Portfolio makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. A műsor második részében azt tekintettük át, mi várható Szíriában azután, hogy az Aszad-rezsim megbukott és Bassár el-Aszad elhagyta az országot. A témáról Csicsmann Lászlót, a Budapesti Corvinus Egyetem tanárát és a Magyar Külügyi Intézet kutatóját kérdeztük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×