Infostart.hu
eur:
379.57
usd:
318.97
bux:
129123.67
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta
Nyitókép: Tűzcsiholó Egyesület

Gyermekvédelem: „Kellenek a változások”

A közelmúltban tartották a Tűzcsiholó Egyesület Tegyünk együtt a gyermekekért! című konferenciáját Budapesten, a Magnet Közösségi Házban, ahol a felszólalók a gyermekvédelmi rendszer súlyos állapotára hívták fel a figyelmet.

Illésné Áncsán Aranka március 25-i előadásában, miután több felkavaró történetet is felidézett, többe között elmondta, hogy a pályája elején nem volt kialakult gyermekvédelmi rendszer, 1997-ben született meg a gyermekvédelmi törvény. Ekkor épültek a kis létszámú gyermekotthonok, és a mainál kevesebb gyermek jutott egy szakemberre. A gyerekek nem vándoroltak egyik otthonból a másikba, nevelőszülőkhöz kerültek, és fontos volt a testvérek együttes elhelyezése – olvasható az esemény sajtóanyagában.

A szakember szerint az elmúlt években ismét egyre rosszabb lett a helyzet. Több mint 23 ezer gyermek nevelkedik a vér szerinti családjától távol. „Nincs elegendő gondozási hely, kevés a nevelőszülő, nincsenek gyermekotthoni férőhelyek. Jelenleg nagyjából hatezer nevelőszülő van, de további kétezerre lenne szükség” – sorolta. A Tűzcsiholó Egyesület vezetője beszélt arról is, hogy nem mindenki alkalmas nevelőszülőnek, mert ez egy nehéz és komoly szaktudást igénylő feladat.

Felhívta a figyelmet, hogy sokan hagyják ott a megszületett csecsemőket a kórházban, mert a szüleik valamilyen veszélyeztetettségi ok miatt nem vihetik őket haza, de szerinte megfelelő gondozási helyek sem állnak a rendelkezésre. Elmondta, hogy a gyermekekre fordítható összeg is nagyon alacsony. „Nem elég a pénz a gyermekek étkezésére, ruhájára, kevés a zsebpénzük.”

Egyetértett azzal, hogy mára felgyorsultak az örökbe adási folyamatok, és sok gyermek találhatott örökbefogadó szülőre. De eltörölték az örökbefogadók kötelező képzését, emiatt pedig visszakerülhetnek az otthonokba az örökbefogadott gyermekek – sérelmezte.

A szakember úgy látja, hogy meg kellene erősíteni az alapellátást, hogy sok gyermek a családjában nevelkedhessen, ne kelljen kiemelni őket, de hiány van az anyagi és emberi erőforrásból. Utóbbit erkölcsi és anyagi megbecsüléssel lehetne orvosolni – tette hozzá. Véleménye szerint

már a pályaválasztás során szűrni kellene, hogy csak az arra alkalmas emberek kerüljenek a gyermekvédelmi pályára.

A Tűzcsiholó Egyesület elnöke kitért arra is, hogy kevés a gyermekjogi képviselő, emiatt nem megfelelő a gyermekjogi edukáció a gyermekek és szakemberek számára. Végezetül elmondta, hogy a céljuk az, hogy úgy segítsék az állami gondozásból kikerült emberek családjait, hogy az ő gyermekeik már ne legyenek állami gondozottak. Nagy álmuk, hogy létre hozzanak egy átmeneti otthont.

Katonáné Pehr Erika gyermekjogi szakértő, címzetes egyetemi docens, a Gyermekjogi Civil Koalíció elnökségi tagja, Szlankó Vilola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója és Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője szintén megerősítették az Illésné Áncsán Aranka által elmondottakat – olvasható a közleményben.

A konferencián előadott még Háda Fruzsina színésznő, drámapedagógus, Bálint Benjámin szociális munkás, egykori állami gondozott és Balogh Tibor, a Tűzcsiholó Egyesület alapító tagja, aki szintén gyermekotthonban nevelkedett.

Novák Krisztina jogvédelmi biztos megígérte, hogy az elhangzottakat továbbítani fogja az államtitkárság felé. A konferenciát Stumpf Kata zárta, aki a rendezvény háziasszonya, moderátora volt.

Címlapról ajánljuk
Csehország is lépne a gyerekek közösségimédia-használatának ügyében, veszélyes kihívás terjed

Csehország is lépne a gyerekek közösségimédia-használatának ügyében, veszélyes kihívás terjed

Egyre nagyobb vita bontakozik ki Csehországban arról, hogy korlátozni vagy akár betiltani kellene-e a közösségi oldalak használatát a gyermekek számára. A kormányzó ANO mozgalom – francia és ausztrál mintát követve – azt javasolja, hogy a Facebook, az Instagram vagy a TikTok csak 15 éves kortól legyen elérhető. A kezdeményezés célja a gyerekek védelme, kritikusai szerint azonban a tiltás több problémát is felvet.
inforadio
ARÉNA
2026.02.11. szerda, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Kisebb lefordulás az európai tőzsdéken

Kisebb lefordulás az európai tőzsdéken

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, de a délelőtt folyamán mérsékelten lefordultak. A befektetők a nap későbbi részében érkező, kiemelten figyelt amerikai munkaerőpiaci adatokra várnak, ezek jelentősen befolyásolhatják a Fed kamatpályával kapcsolatos várakozásokat.  Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×