eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Gold coin Stack On the table save money Taking care of money
Nyitókép: ArtRachen01/Getty Images

Csődbiztosok felügyelhetik a veszteséges önkormányzatokat

A veszteséges önkormányzatokhoz csődbiztosokat rendelhetne ki a kormányhivatal – ezt tartalmazza az a törvénymódosító javaslat, amelyről jövő héten szavazhat az Országgyűlés. Budapest főpolgármestere politikai pótcselekvésnek nevezte az elképzelést, ami szerinte nem oldja meg az önkormányzatok problémáit.

Meg kell őrizni az önkormányzatok biztonságos működését, nem lehet egy település – és a tulajdonában lévő, 30 milliárd forint mérlegfőösszegű cégek – költségvetését úgy elfogadni, hogy azok eleve hiánnyal, veszteséggel számolnak, veszélyeztetve ezzel a közszolgáltatásokat (tömegközlekedés, szociális és egyéb ellátások, stb.) – ezzel indokolta minap az önkormányzati törvény tervezett módosítását Rétvári Bence.

A tervezet értelmében, ha egy önkormányzat mégis hiánnyal fogadja el a konszolidált költségvetését, a kormányhivatal önkormányzati csődbiztost jelöl ki, akinek a fizetésképtelenség megelőzése az elsődleges feladata – ismertette a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. A csődbiztos feladata áttekinteni a helyi önkormányzat gazdálkodását, valamint feltárnia azt, hogy mi vezetett a nem megalapozott költségvetés elfogadásához. Emellett figyelemmel kell kísérnie a helyi önkormányzat gazdálkodását, véleményeznie kell a képviselő-testületi ülésre készült költségvetést érintő előterjesztéseket. A csődbiztos tanácskozási joggal vesz részt a képviselő-testület ülésén, mandátuma a jogszerű gazdálkodás helyreállításáig tart – fejtette ki.

A fővárost nem fenyegeti csőd, de a főpolgármester szerint a kormány az önkormányzatok nehéz anyagi helyzetének politikai felelősségét próbálja magától eltolni a törvénymódosító javaslattal. „Ezek az intézkedések, amelyek jelenleg a parlament asztalán vannak, illetve amelyről a belügyminiszter államtitkára is beszélt,

ezek pótcselekvések;

a csődbiztosok kinevezése, az hogy kapnak egy kávét az önkormányzat épületében, vagy éppen részt vehetnek a képviselő-testületi ülésen, nem fogja megoldani a városok, a települések pénzügyi problémáit” – nyilatkozta Karácsony Gergely. Szerinte a kormánynak egyszerűen rendeznie kellene az önkormányzatok finanszírozási helyzetét, nem csődbiztosok kinevezésével, hanem egy olyan pénzügyi helyzet kialakításával, ami nem sodorja azokat csőd, illetve a fizetőképtelenség határára.

Az önkormányzati törvény módosításáról várhatóan jövő héten szavaz az Országgyűlés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×