eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Jackovics Péter, az OKF veszélyhelyzet-kezelési főosztályának vezetője beszél a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság operatív törzse munkatársaihoz a Mogyoródi úti bázison 2023. november 23-án. Új kockázatértékelési rendszert vezetett be a katasztrófavédelem az Európai Unió támogatásával. A csaknem hárommilliárd forint értékű fejlesztés egy speciális és komplex értékelőrendszer létrehozását jelenti, amely az emberek biztonságát fenyegető potenciális veszélyforrások felmérését segíti.
Nyitókép: MTI/KovĂĄcs Attila

Majd 3 milliárd forintnyi EU-s pénzből lett jobb a katasztrófavédelem

Új kockázatértékelési rendszert vezetett be az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az Európai Unió támogatásával - jelentették be Budapesten.

A csaknem hárommilliárd forint értékű fejlesztés egy speciális és komplex értékelőrendszer létrehozását jelenti, amely az emberek biztonságát fenyegető potenciális veszélyforrások felmérését segíti - közölte Jackovics Péter, az OKF veszélyhelyzet-kezelési főosztályának vezetője.

A komplex program több szervezet adatbázisából nyer adatokat, a kapott információkat összegyűjti és értékeli, majd képes azokat különböző szempontok szerint szűrni is. Segítségével megállapítható például, hogy egy adott települést vagy területet milyen veszélyek fenyegetnek - tette hozzá.

Közölte:

a beszerzett térinformatikai alapú, online katasztrófakockázat-értékelési rendszer egyaránt képes a megelőző tevékenység és a beavatkozások jobb térinformatikai támogatására,

valamint hatékonyabbá teszi a klímaváltozásból fakadó természeti katasztrófákra való felkészülést is. A káreseményeket érintően statikus és dinamikus adatokat gyűjt és dolgoz fel, interaktív térképeket állít elő, vagyis a modern térinformatika eszközeit használva támogatja a beavatkozást és az operatív munkát.

A tűzoltó ezredes hangsúlyozta: a fejlesztések révén létrejött értékelő adatbázisrendszer a katasztrófavédelem, az Országos Meteorológiai Szolgálat, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, valamint a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat adatait összegezve jelenti az elemző tevékenység alapját.

A rendszer működtetéséhez egyebek mellett szervereket, operációs rendszert, adatbázis-kezelő szerverlicenceket szerzett be a projektet megvalósító konzorcium. Magyarország teljes területét lefedi az eszközpark, amelyet a beruházás biztosít.

Az értékelőrendszer mellett szintén a beruházás részét képezik, és a katasztrófavédelem tíz éve létező drónflottáját erősítik az adatgyűjtést és -rögzítést, a megelőzést és a felkészülést támogató pilóta nélküli légi járművek és azok műszaki kiszolgálását biztosító szállító járművek - sorolta.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében, az Európai Unió 2 milliárd 892 millió 546 ezer forint támogatásából, a magyar állam társfinanszírozásával valósult meg.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×