Infostart.hu
eur:
385.17
usd:
331.78
bux:
120679.89
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Résztvevők a Levegőt címmel a Tanítanék mozgalom és a noÁr mozgalom demonstrációján a Belügyminisztérium épületénél 2023. június 1-jén.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Oktatásügyi demonstráció - "Céltalanul vonuló" tüntetők igazoltatásába kezdtek este a Belvárosban

A Belügyminisztérium előtt tartott délutáni tüntetésen arra jutottak, "ezt a rendszert csak a nép tudja megdönteni".

Demonstrációt tartott Levegőt címmel a Tanítanék mozgalom és a noÁr mozgalom Budapesten csütörtök délután a Belügyminisztérium épületénél.

A Belügyminisztérium melletti József Attila utcát a rendőrség a rendezvény idejére lezárta, a közúti forgalmat elterelték.

Kováts Adél színművész, a Radnóti Színház igazgatója Örkény István egy művéből idézve azt mondta: "állhatunk a barikád innenső vagy túlsó oldalán egy időben és egy személyben, ki merre fordul". Majd gyermekének személyes példáját említve támasztotta alá, milyen fontosak a jó pedagógusok.

Ezután két diák az Egységes Diákfront képviseletében együtt állt színpadra, arról beszéltek, hogy

"már több mint ötszáz napja küzdünk ezért az országért", ahol "éhbérért dolgoznak" a tanárokon kívül például a rendőrök és az orvosok is, miközben a parlamentben "bűnözők ülnek".

"Ezt a rendszert csak a nép tudja megdönteni", "ha nincs tanár, nincs jövő" - hangoztatták.

Később egy pedagógus úgy mutatkozott be, mint egy "kihalófélben lévő faj" tagja, hiszen "fiatal, kémia szakos és férfi" tanár. Arról beszélt, hogy egy kezdő tanári fizetésből ötszáz liter tejet lehet venni, amennyit egy tehén húsz nap alatt ad, ő pedig húsz nap alatt keresi meg rá a pénzt.

Horváth Viktória roma aktivista, a Polgár Alapítvány az Esélyekért munkatársa elmondta, hogy egy hatodik évfolyamos gyermek "felelősségteljes szülőjeként" szólal fel.

"A roma gyerekek oktatása nem biztosított, a kormány nem vesz minket emberszámba; napszámosnak, gyári munkásnak neveli a gyermekeinket" - jelentette ki.

Végül Törley Katalin, a Tanítanék mozgalom alapítója beszélt. Úgy fogalmazott, "fogy a levegőnk: ki tudja, mikor fogy el teljesen, mikor robbanunk?"

"Szemétdombra a státusztörvénnyel!"

- kiáltotta, majd felszólított mindenkit, hogy ragasszák tele a várost a megmozduláson kiosztott 100 ezer matricával.

Törley Katalin a Belügyminisztériumnál bejelentette, hogy a demonstráció véget ért. A tüntető diákok a helyszínen maradtak, és az említett matricákkal teleragasztották a minisztérium homlokzatát, egyikük az ablakrácsokra is felmászott.

Az eseményen részt vett Jámbor András, a Momentum országgyűlési képviselője, valamint Lendvai Ildikó, az MSZP volt elnöke is.

Csécsi Soma, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője a demonstráció után egy a Facebookon közzétett videóben arról beszélt, a Belügyminisztérium elé bejelentett gyűlés szervezője a jogszerű gyűlést befejezetté nyilvánította, de a résztvevők egy kisebb csoportja elindult a város felé. Később közölte, a rendőrség a Széchenyi rakpart Markó utcai lehajtójánál "a céltalanul, tanácstalanul vonulókat" megállította, és a csoport tagjait egyenként igazoltatták.

Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

A befektetők a geopolitikai események értékelése mellett a vállalati gyorsjelentésekre is már figyelnek a héten, ugyanis az amerikai nagybankok megnyitották a jelentési szezont. A befektetők eközben szoros figyelemmel kísérik, hogy milyen hírek érkeznek az amerikai-dán egyeztetésekről, hiszen Donald Trump továbbra sem mondott le Grönland megszerzéséről, viszont Iránnal kapcsolatban mintha valamelyest enyhült volna az elnök álláspontja, legalábbis a tegnap esti kijelentései erre utalnak – részben emiatt korrigál az arany, az ezüst, és az olaj ára a korábbi emelkedés után. Közben a chiprészvények a tajvani TSMC erős negyedéves jelentése után kaptak egy lökést. Részvénypiacokon összességében pozitív a hangulat, emelkednek az európai és az amerikai részvények is, köztük a ma jelentő befektetési bankok. Itthon a Mol árfolyama ma is jelentős pluszban van, miután Szijjártó Péter arról beszélt, hogy közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×