eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Drónnal készült felvétel a svájci Saillon város újranyitott termálfürdőjének szabadtéri medencéjében fürdőző emberekről 2020. június 6-án. Svájc a koronavírus-járványt korlátozó intézkedések feloldásának harmadik szakaszában engedélyezte a középiskolák és egyetemek, a turisztikai létesítmények, a hegyi vasút, a kaszinók, a vidámparkok, az állatkertek, a botanikus kertek, az uszodák és a gyógyfürdők újbóli megnyitását.
Nyitókép: MTI/EPA-KEYSTONE/Laurent Gillieron

Hol kisebbet, hol nagyobbat, de változtatnak a hazai fürdők

Naperőművet épít a Harkányi Gyógy- és Strandfürdő, ami így villamosenergia-fogyasztásának közel 20 százalékát megújuló energiából fogja tudni fedezni. Magyarország többi gyógyfürdője is az energiahatékonyságot próbálja javítani, nehogy elriasszák a vendégeket az elszabaduló árak. Ezt Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára mondta az InfoRádiónak.

Mára a lakosság is érezheti a bőrén, a fürdőüzemeltetők azonban már korábban is megtapasztalhatták az energiaár-emelkedést, éppen ezért a lehetőségeikhez, valamint adottságaikhoz igazodva hoztak meg bizonyos takarékossági döntéseket. Ezek között említette a fürdőszövetség főtitkára a termálvíz energiatartalmának minél nagyobb mértékű, a korábbiakhoz képest még hatékonyabb kihasználását.

Ehhez kapcsolódik a hőszivattyúk üzemeltetésére, amik öt-hatszoros hatásfokkal dolgoznak – igaz, meglehetősen áramigényesek is, de utóbbira a napelemek telepítése tökéletes megoldást jelent, mert úgy a többletenergia-költséget gyakorlatilag helyben meg lehet termelni. Ezt részben saját, részben energiahatékonyság-növelő beruházásokra szóló pályázati forrásokból tudták/tudják megoldani a fürdők – magyarázta Balogh Zoltán. Ezen pályázati lehetőségeket a szövetség is szorgalmazta, hogy minden létesítmény végrehajthasson a hosszú távű működését megalapozó fejlesztést.

Magyarországon nagyjából 220 turisztikailag releváns fürdő van, melyeknek több mint a fele tagja a Magyar Fürdőszövetségnek – egészen pontosan 105 üzemeltető, de ezek közül jó néhánynak több létesítménye is van. (Ilyen például a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.) A 2022-es évet illetően óriásiak voltak az előzetes várakozásaik, hiszen a pandémiát követően ez volt az első esztendő, amikor semmilyen korlátozást nem kellett elszenvednie a fürdőknek és normál üzemben tudtak volna működni.

A háborús helyzet azonban rendkívüli mértékben befolyásolta a látogatottságot:

míg a belföldi forgalom visszatért a 2019-es bázisév szintjére, talán meg is haladta azt, addig a külföldi forgalomról ez már kevésbé mondható el. Az orosz és az ukrán turisták értelemszerűen teljesen elmaradtak, de a nyugat-európaiak is sokkal óvatosabbak voltak a szomszédos országban zajló konfliktus miatt – mondta a főtitkár.

A szövetség az új évvel kapcsolatban sem túlzottan optimista. Balogh Zoltán szerint az élet minden területén tapasztalható drágulás miatt az emberek nagyon meggondolják, hogy mire költsenek, a fürdőlátogatás pedig nem alapszükséglet.

„A 2022-es év még viszonylag jól telt, de már látni, hogy 2023-ra jó néhány fürdő nagyon óvatosan tervez” – jegyezte meg. Így aztán

sokan már a téli szünet után azonnal bezárnak – adott esetben elvégeznek közben felújítási, karbantartási munkálatokat –, és csak a nyári szezonra terveznek újranyitni,

ezzel is csökkentve a költségeiket.

Megjegyezte, volt ugyan állami beavatkozás a turisztikai akcióterv elfogadásával, de az elsősorban a szálláshely-szolgáltatók számára kedvezett, a fürdők számára egyedül a SZÉP-kártya zsebeinek megszüntetése jelent releváns segítséget. Azt az elmúlt években is érezték, hogy ez az intézkedés "meglökte" a belföldi turizmust, ezért azt remélik, hogy annak bővülésével túlélhetik a 2023-as évet.

A főtitkár szerint a kisebb fürdők között jó néhány olyan lesz, amely nem fog tudni most működni. Az újranyitásuk pedig nagyban függhet attól, hogy sikerül-e megtartaniuk a jól képzett munkaerőt, mert ezeket az embereket nagyon nehéz pótolni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×