eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Lantos Csaba új energiaügyi miniszter (b) eskütétele után az Országgyűlés plenáris ülésén 2022. december 5-én. Mellette Nagy István agrárminiszter.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Új minisztere lett Magyarországnak

Lantos Csaba energiaügyi tárcavezető letette az esküt a parlamentben.

Letette az esküt az energiaügyi miniszter. Lantos Csaba tárcája most decemberben alakult meg, azt követően, hogy Palkovics László technológiai és ipari miniszter lemondott, Orbán Viktor miniszterelnök pedig átalakította a kormányzati struktúrát.

Azért jött létre önálló Energiaügyi Minisztérium, mert Európában véget ért az olcsó energia korszaka és teljesen új helyzet alakult ki – mondta Lantos Csaba, amikor még miniszterjelöltként meghallgatta őt az Országgyűlés gazdasági bizottsága. A tárcavezető úgy fogalmazott, hogy Magyarországnak rettenetesen nagy az energiafüggősége, hiszen a szükséges mennyiség 75 százalékát,

  • az elektromos áram 30,
  • a földgáz 85 és
  • a kőolaj 90

százalékát, valamint a Paksi Atomerőmű fűtőanyagát importból kell beszereznie.

„Az energiaipar nagyon eszközigényes iparág, tehát változtatni ezen a helyzeten lassan és sok befektetéssel, sok pénzzel lehet, de azt gondolom, hogy az kell legyen a megcélzott és elérendő cél, hogy az energia szuverén tiltásban előrébb lépjünk, és ezt a rettenetes külföldi függőséget csökkentsük” – mondta.

Lantos Csaba egyértelművé tette, hogy támogatja a Paksi Atomerőmű jelenlegi blokkjainak további működését és a létesítmény majdani bővítését is. A megújuló energiák közül elsőként

  • a biogázt,
  • a biomasszát és
  • a geotermiát

említette, a többivel, a napenergiával és a szélenergiával kapcsolatban emlékeztetett rá, hogy a technológia egyelőre nem alkalmas a megtermelésének pillanatában felesleges áram ipari méretekben és gazdaságos tárolására, ráadásul az ország földrajzi adottságai miatt a szélerőművek csak kiegészítő energiaforrások lehetnek.

Lantos Csaba hétfőn letette a miniszteri esküjét az Országgyűlés plenáris ülésén.

„Én, Lantos Csaba fogadom, hogy Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hű leszek, jogszabályait megtartom és másokkal is megtartatom. Miniszteri tisztségemet a magyar nemzet javára gyakorolom. Isten engem úgy segéljen!” – hangzott az eskü.

Az energiapolitikán kívül az Energiaügyi Minisztériumhoz tartozik a bányászat a környezetvédelem, a hulladékgazdálkodás és a közműszolgáltatás is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×