Infostart.hu
eur:
363.32
usd:
311.16
bux:
149120.57
2026. augusztus 19. szerda Huba
Gémesi György, az Új Kezdet elnöke az ellenzéki tárgyalásokról tartott sajtótájékoztatón a Képviselői Irodaház előtt 2018. március 20-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Már nem egyszerűen kompenzációt remélnek az önkormányzatok

Többlettámogatást kérnek az önkormányzatok az elvonások és a költségnövekedés miatt. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint a kormánynak legkevesebb 150-200 milliárd forintot kellene konszolidációra fordítania és a helyi iparűzési adó (hipa) elvonása miatt kiesett bevételeket is pótolnia kellene.

Még a tavalyi iparűzési adó elvonást sem heverték ki az önkormányzatok – fogalmazott az InfoRádiónak a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Ehhez képest az idei bejelentés, miszerint újra megfelezik a hipát, sőt, hogy a különféle szolgáltatások árát sem lehet inflációarányosan emelni, az a tavalyinál is rosszabb helyzetbe hozza a településeket – hangsúlyozta Gémesi György, hozzátéve: arról nem is beszélve, hogy a megemelt minimálbér milyen bérfelhajtó hatással bír, amivel senki nem számol.

További gondként említtette a magas, közel 500 forintos benzinárat, illetve az élelmiszeripari termékek, de akár az építőipar drágulását. Megfogalmazása szerint tehát az önkormányzatoknak rengeteg olyan kiadási nehézségeik támadnak 2022-ben, amik

összekombinálva az elvonásokkal, „tragikus helyzetet” fognak eredményezni.

Gémesi Györgynek egyelőre nincs információja állami kompenzációról, csak arról, hogy a Szita Károly vezette Megyei Jogú Városok Szövetségének valamennyi polgármestere, pártállástól függetlenül aláírta a kabinetnek címzett levelet, amiben most már nemcsak kompenzációt kérnek a városvezetők, hanem konszolidációt. „Jóval többről van szó, mint tavaly” – húzta alá.

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint meg kellene adni a településeknek az elvonás miatt kiesett bevételeket, és 150-200 milliárd forintot kellene fordítani konszolidációra. Gémesi György azonban úgy véli, ez a többlettámogatás is csak takarékos gazdálkodásra engedne lehetőséget az önkormányzatoknak 2022-be.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika beköltözik a Budai Várba: különleges vendégek érkeztek a Mesterségek Ünnepére

Kézművesek, őslakos amerikai művészek és bluegrass-zenészek érkeztek az Egyesült Államokból Budapestre, a Mesterségek Ünnepére, hogy megmutassák, miként maradhat élő a hagyomány a 21. században. Az InfoRádió riportere, Rozgonyi Ádám egy budapesti szállodában találkozott a fellépőkkel és alkotókkal.
inforadio
ARÉNA
2026.08.19. szerda, 18:00
Müller Veronika
professzor, egyetemi tanár, a Pulmonológiai Klinika igazgatója
A maffia szerepét is vizsgálják a minapi szicíliai képlopásban

A maffia szerepét is vizsgálják a minapi szicíliai képlopásban

A maffia közreműködését feltételezik a nyomozók a minapi képlopásban, amelynek során a reneszánsz mester, Antonello da Messina, összesen közel 30 milliárd forintot érő, négy alkotását vitték el a Messinai Regionális Múzeumból. Az eset néhány nappal azután történt, hogy az olasz műtárgykommandó rátalált egy pármai intézményből idén tavasszal elrabolt értékekre, Renoir, Cézanne és Matisse 10 millió euróra taksált alkotásaira.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×