eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash.com

Elvetjük a sulykot a vény nélkül kapható szerekkel

A gyógyszerek és étrend-kiegészítők túlfogyasztása veszélyes – állapítja meg kutatásában az Állami Számvevőszék.

Markáns különbség van a gyógyszerek és az étrend-kiegészítők között – kezdte megkeresésünkre az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője. Mint mondta, a hivatal az elmézésében elsősorban azt értékelte, hogy a vény nélkül kapható gyógyszerek, valamint a szintén bárki által hozzáférhető, egyre népszerűbb étrend-kiegészítők túlfogyasztásának milyen egészségügyi, társadalmi, ebből kifolyólag közpénzügyi kockázatai lehetnek. „Itt érthető meg talán, hogy az Állami Számvevőszék miért foglalkozik ezzel a témával” – tette hozzá Pálmai Gergely.

A gyógyszerek túlfogyasztásának hátterében többek között a gyógyszergyártók marketingtevékenysége áll – ismertette a szakember –, ami nem csoda, hiszen egy kapcsolódó felmérés szerint az egy főre jutó reklámköltésekben Magyarország élenjáró. Vagyis minden negyedik-ötödik reklámspot a médiában gyógyszerreklám, ami miatt komoly hatást tapasztalhatnak az emberek a vény nélküli gyógyszerek fogyasztását illetően – hangsúlyozta Pálmai Gergely.

„Azt látják, hallják a médiában, tévében, rádióban, hogy ezeknek a gyógyszereknek a fogyasztása jó, kell és hasznos” – fogalmazott az ÁSZ munkatársa. Meglátásuk szerint

a kialakult vásárlói attitűd miatt, miszerint keresik az emberek az egyes szereket, a kvázi „kapuőrként” funkcionáló gyógyszerészeknek sincs esélyük adott esetben eltéríteni a vásárlókat.

Az étrend-kiegészítők alapvetően élelmiszernek minősülnek, elsősorban a gyártó felel a termék biztonságáért, ami nagy kockázatokat rejt magában, mondta Pálmai Gergely.

És hogy mi lehet a megoldás a gyógyszerek és az étrend-kiegészítők túlfogyasztásával szemben? A szakember szerint nagyon fontos a reklámok végén hallgató orvosi rendelvények követése. A „kérdezze meg a kezelőorvosát, gyógyszerészét” azt jelenti, hogy konzultáljuk meg az említett szakemberekkel, mi a nem vényköteles gyógyszerek megfelelő dózisa.

Az ÁSZ azonban fontosnak tartaná a megelőzést is, ezért jutottak arra a következtetésre, hogy egészséges táplálkozás, zöldség-gyümölcs és "testmozgás minden mennyiségben" a megoldás, tette hozzá az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×