eur:
413.51
usd:
401.3
bux:
81824.7
2025. január 10. péntek Melánia
A Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyaggal teli ampullák a George Washington Egyetemi Kórházban Washingtonban 2020. december 14-én. Az Egyesült Államokban ezen a napon vette kezdetét az oltási kampány. Első körben az egészségügyi dolgozókat és az idősotthonokban élőket oltják be.
Nyitókép: MTI/AP/Pool/Jacquelyn Martin

Nem kerül kereskedelmi forgalomba a Pfizer koronavírus-vakcinája

Újabb információk a cég magyarországi vezetőitől.

Csaknem kéttucatnyi, az egészségi állapotukat firtató kérdésre kell válaszolniuk azoknak az orvosoknak, ápolóknak, akik megkapják a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináját a napokban – írta a Népszava. Egyebek mellett arra kell válaszolniuk, hogy milyen krónikus betegségeik vannak, milyen gyógyszereket szednek, allergiások-e, terveznek-e terhességet két hónapon belül, állnak-e műtét előtt, volt-e valaha oltással kapcsolatos allergiás rohamuk.

Ezzel kapcsolatban a Pfizer Magyarország orvosigazgatóját, Fabó Tibor a lapnak elmondta: a vakcina beadhatóságról mindig az oltóorvos dönt, óvatosságra van szükség a vérzékenyeknél, illetve a véralvadásgátló gyógyszerrel kezelteknél, mert ezt az injekciót izomba adják, és az okozhat vérömlenyt. Az eddigi biztonságossági vizsgálatok alatt bőrpírnál, helyi fájdalomnál komolyabb kellemetlen reakciót nem tapasztaltak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ezekből a tesztekből kizárták mindazokat, akiknél korábban súlyos reakciót váltott ki valamely más vakcina. De – mint mondta – például étel- vagy egyéb allergiások biztonsággal beolthatók. Magyarországon már több mint ezer egészségügyi dolgozót oltottak be, eddig egyiküknél sem tapasztaltak különösebb oltási reakciót.

Várandósoknak, terhességet tervezőknek, és a gyerekeknek egyelőre nem ajánlják

a Pfizer-BioNTech Comirnaty nevű készítményét, mert ehhez a klinikai tesztek eddig nem voltak kellően széles körűek. Például túl kevés 16 éven aluli vett részt ezekben. Fabó Tibor azt is elmondta, hogy a vizsgálatok az engedélyezés után sem zárulnak le, így várható, hogy 12-16 éveseket is bevonnak a klinikai tesztelésbe.

Zsigmond Krisztina a Pfizer Magyarország vakcinaüzletág-fejlesztője pedig arról beszélt, hogy 2020-ra és 2021-re összesen 4,4 millió adag oltást kötött le a magyar kormány, és a megállapodás szerint hetente szállítanak az oltópontokra. Arra törekszenek, hogy 30 napnál tovább lehetőleg sehol ne kelljen helyben tárolni a vakcinát.

A készítményhez csak az államilag kijelölt oltópontokon lehet hozzájutni, kereskedelmi forgalomba nem kerül sem most, sem később.

Minden országban, így nálunk is a hatóságok döntik el, hogy mely csoportok, mikor kapnak oltást.

Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×