eur:
410.75
usd:
386.93
bux:
76966.7
2024. november 12. kedd Jónás, Renátó
A Dél-pesti Centrumkórház egyik dolgozója megkapja a koronavírus elleni oltóanyagot 2020. december 27-én. Ezen a napon az Európai Unió (EU) tagállamaiban megkezdődött a lakosság koronavírus elleni összehangolt beoltása. Magyarországon elsőként az egészségügyi dolgozók kapják meg a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett vakcinát.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A Pfizer magyarországi vezetője szerint gyorsan tudnak reagálni a vírusmutánsokra

Év végéig 80 ezer adag, összességében pedig 4,4 millió érkezik Magyarországra a vakcinájukból – mondta az InfoRádiónak Vereckei Péter, a Pfizer magyarországi ügyvezető igazgatója. Hozzátette, az oltás biztonságos és reméli, hogy márciusban már a lakosság tömeges beoltására is sor kerülhet.

Az Európai Bizottság december 21-én engedélyezte a Pfizer és a BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyag forgalomba hozatalát. Ennek keretében érkezett Magyarországra december 26-án az első, szimbolikus szállítmány, 9750 adag – mondta Vereckei Péter az InfoRádióban.

Magyarország – az európai uniós szerződés szerinti 200 millió adag vakcinából –

4,4 millió adagra kötött szerződést.

Az EU-nak emellett további 100 millió adagra van még opciója.

A Pfizer magyarországi ügyvezető igazgatója arról is beszélt, hogy a vakcina 95 százalékos hatásosságot mutatott. A legtöbb megfigyelt mellékhatás általában röviddel az oltást követően megszűnt, jellemzően helyi reakciók voltak, mint bőrpír, izomfájdalom. Gyakoribb, úgynevezett szisztémás mellékhatások a fáradság és a fejfájás volt.

Vereckei Péter elmondta, hogy mínusz 75 Celsius-fokon kell tárolni a vakcinát, de a mélyhűtött állapotból kivéve normál hűtési körülmények között 5 napig eláll az oltóanyag. Feloldott állapotban pedig még hat óráig stabil. Emlékeztetett, a vírusokról köztudott, hogy mutálódnak, változnak.

A Pfizer tudósai pedig már vizsgálják az újonnan megismert brit vírusvariánsnak a szekvenciáját.

Bár általában az a vélekedés, hogy a legtöbb mutáció ellen hatásos az oltóanyag, itt még további vizsgálatok szükségesek – tette hozzá.

„Ami a nagy előnye ennek a hírvivő, azaz mRNS (messenger RNA) technológiának pontosan az, hogy nagyon gyorsan tudunk reagálni a különböző változatokra, hiszen nincs szükség semmiféle hagyományos vakcinákkal szemben inaktivált, vagy elölt vírusokra, egyéb vírusrészecskékre. Amennyiben ugyanis ismert a kórokozó genetikai kódja, akkor azt megfelelően átfordítva a hírvivő molekulában, bejuttatva a sejtbe képesek vagyunk azt a fajta fehérjét legyártani, ami szükséges ahhoz, hogy az immunválasz kialakuljon.”

A Pfizer magyarországi ügyvezető igazgatója arról is beszélt, hogy bízik benne, hogy nőni fog az oltási kedv, mert ezzel nemcsak magunkat, de a környezetünkben élőket is megvédjük. Vereckei Péter hozzátette, reméli, hogy márciusban már a lakosság tömeges beoltására is sor kerülhet.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

A megválasztott amerikai elnök egykori kihívóját nevezheti ki a külügyek élére – aki Ukrajna esetében a „földet békéért” gondolat támogatója. A választáson győztes republikánus elnökjelölt kinevezett egy szigorú határvédelmi főnököt és egy ENSZ-nagykövetet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×