eur:
411.43
usd:
392.63
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Petz Ernő: tévút a jelenlegi klímapolitika

Az energetika a klímapolitika diktatúrája alatt szenved – véli Petz Ernő címzetes egyetemi tanár, a Paksi Atomerőmű nyugalmazott vezérigazgatója, aki a témában tartott előadást a Reális Zöldek, a Civil Tudományközi Társaság és a Filozófiai Vitakör szervezésében a Műcsarnokban.

Ma az energetika mint szakma és mint ágazat – különösen a fejlett országokban, elsősorban Németországban –, a klímapolitika diktatúrája alatt szenved, és ezt szó szerint kell érteni – emelte ki Petz Ernő címzetes egyetemi tanár az InfoRádiónak nyilatkozva.

A klímapolitika által megfogalmazott célok már oly mértékű befolyással bírnak, kiváltképp a villamosenergia-termelésre, hogy a szakmai szempontok, valamint a korábban uralkodó optimalizálási célkitűzések alig érvényesülnek, és egyedül a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése számít, fejtette ki a Paksi Atomerőmű egykori igazgatója. A szakember – más energetikai szakemberrel egyetemben – felelősnek érzi magát, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy

„ez egy tévút”, ami az energiatermelés tönkretételéhez vezet.

Mint kiemelte, az a törekvés, hogy a kibocsátás csökkentése érdekében a hagyományos energiahordozókat kiszorítsák, hogy

a szenet, az olajat és a gázt megújuló energiaforrással helyettesítenék, az egyszerűen lehetetlen,

mind technológiai, mind pedig pénzügyi okok miatt is, amit bizonyítani is kíván hétvégi előadásán a német példán keresztül – árulta el a szakember.

Bár a klímapolitika nemzetközi, Petz Ernő úgy véli, hogy az energiapolitika nemzeti kell hogy legyen, miután az egyes országban eltérőek az adottságok, és más-más energiahordozókkal rendelkeznek. Például míg Franciaországban a villamosenergia 70 százalékát atomerőművek termelik, addig ezt Lengyelországban a szénerőművek adják, ennélfogva elvárhatatlan, hogy azonos energiapolitikát is folytassanak – mutatott rá.

A Paksi Atomerőmű volt igazgatója az InfoRádiónak azt is megjegyezte: a politikusok tájékozatlanságát mutatja, hogy a decemberi EU-csúcs záródokumentumában – Lengyelország kivételével, amely ország egyébként kiváló feketeszénnel rendelkezik – elfogadták azt is, hogy 2050-re klímasemlegessé teszik a villamosenergia-termelést, miközben

nem tudják pontosan, hogy mit is takar

ez a forgalom, és rosszul is használják a kifejezéseket.

„Mint klímarealista energetikus – tette hozzá végezetül –, abból kiindulva, hogy a szén-dioxid nem okozhat globális felmelegedést, ez tudományosan nem igazolt, hiába mondják sokan, én pláne drukkolok a lengyeleknek és nekik van igazuk, és termeljék csak olcsón a villamosenergiát a szenükből”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×