Infostart.hu
eur:
350.38
usd:
302.25
bux:
137602.78
2026. június 15. hétfő Jolán, Vid
Választók leadják szavazatukat az európai parlamenti (EP) választáson a XI. kerületi Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskolában kialakított 56-os szavazókörben 2019. május 26-án.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Külföldiek is indulnak az önkormányzati választáson, nem is kevesen

Az önkormányzati választáson 61 olyan jelölt indul, aki az Európai Unió valamely más tagállamának állampolgára, de van magyarországi lakcíme - közölte a Nemzeti Választási Iroda.

Az alaptörvény alapján minden, Magyarország területén lakóhellyel rendelkező nagykorú európai uniós állampolgárt megillet az a jog, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választó és választható legyen.

Ez azt jelenti, hogy a magyarországi lakcímmel rendelkező európai uniós állampolgároknak nem kell regisztrálniuk, automatikusan felkerülnek a névjegyzékbe, továbbá akár helyi önkormányzati képviselők, polgármesterek is lehetnek.

A Nemzeti Választási Iroda azt közölte: 61 olyan jelölt indul október 13-án, aki az Európai Unió valamely más tagállamának állampolgára, de van magyarországi lakcíme. A 61 jelölt 10 EU-tagország állampolgára:

a legtöbben Szlovákia, Németország és Hollandia állampolgárai,

de a jelöltek között vannak belga, görög, lengyel, olasz, osztrák, román és svéd állampolgárok is.

Címlapról ajánljuk
Parlament: minden „ragad a mocsoktól”, bárhová nyúl a Külügyminisztériumban az új államtitkár

Parlament: minden „ragad a mocsoktól”, bárhová nyúl a Külügyminisztériumban az új államtitkár

A Hungary Helps Programról, a honvédelmi miniszter vezérkari főnökként kapott "luxusvillájáról", a kórházi klímákról, valamint a visszaható hatályú jogalkotásról is kérdezték a képviselők a kormány tagjait az azonnali kérdések és válaszok órájában az Országgyűlés ülésén hétfő este.
J. D. Vance nagyszabású terve ellen lázadt fel az egész G7

J. D. Vance nagyszabású terve ellen lázadt fel az egész G7

J. D. Vance amerikai alelnök javaslatára Washington olyan nyugati együttműködést építene ki a kritikus nyersanyagok piacán, amely mérsékelné a Kínától való függést, a terv azonban már az előkészítés szakaszában konfliktust váltott ki. A G7-en belül főként azt kifogásolják, hogy a Pentagonhoz tartozó DARPA mesterséges intelligenciára épülő árképzési rendszere túl nagy mozgásteret adna az Egyesült Államoknak. A partnerek között a konstrukció politikai logikájáról sincs egyetértés: Kanada és Franciaország szélesebb, többoldalú keretet támogatna, míg az amerikai kormány először kétoldalú megállapodásokkal haladna tovább, és június végéig Japánnak, valamint az Európai Uniónak is konkrét ajánlatot tenne. A kezdeményezést az amerikai bányaipar sem támogatja egységesen, az ágazati szereplők egy része pedig a közvetlen árszabályozás helyett inkább adókedvezményekkel és beruházási ösztönzőkkel gyorsítaná a hazai kitermelés felfuttatását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×