eur:
411.2
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ivarics Lajos, a legközelebbi lakó nézi a heves esőzések következtében kialakult hatalmas krátert Somogybabodon, a Petőfi Sándor utca végétől 50 méterre. A több száz méter hosszú, helyenként 10 méter mély repedés kettévágta az utat és folyamatosan nagyobbodik.
Nyitókép: Egy közeli lakó lakó nézi a heves esőzések következtében kialakult hatalmas krátert Somogybabodon, 2010 júniusában. A több száz méter hosszú, helyenként 10 méter mély repedés kettévágta az utat és folyamatosan nagyobbodik. MTI Fotó: Varga György

Brutálisan halad előre a pusztító erózió Somogyban

A lösztalajban keletkezett hatalmas szakadékok, mint a somogybabodi vagy a pamuki, ráirányították a figyelmet a somogyi talajerózióra.

A 2010-es júniusi rendkívüli esőzések miatt több helyen keletkezett mély árok Somogyban, például Törökkoppány, Karád, Pusztaszemes és Ecseny térségében. Somogybabodon egy több száz méter hosszúságú szakadék keletkezett, amelynek mélysége eléri a 10 métert, a szélessége is csaknem ugyanennyi.

Azóta kevesebbet hallani erről a problémáról, bár a kevésbé látványos esetek mindennaposak

- írja a SONLINE.

Legutóbb arra panaszkodott egy gazda, hogy az értékes mezőgazdasági gépével majdnem belehajtott egy hirtelen előbukkanó árokba a földjén. Az ilyesmi tavasz végén gyakori, mert a kora tavasszal keletkezett árkokat ilyenkor már elfedi a növényzet.

A rövid időn belül lezúduló nagy csapadék okoz gondot – írja a lap. Ha a víz a felszín alatt fut, és csak egy hajszálnyi repedés van a talajon, az könnyen beszakadhat.

Egy növényvédelmi szakmérnök a megyét járva számon tartja a termőföld tájsebeit, vagyis az erózió legfrissebb megjelenését. Tájékoztatása szerint Pusztaszemes és Kapoly határában az árkos erózió 50 hektárt érint. Ilyenkor elég, hogy egy arra járó traktor csapásán kialakuljon az egyre mélyülő árok.

Somogy 253 ezer hektár szántóterületéből 100 ezer hektárt kifejezetten veszélyeztet a talajerózió.

A leginkább érintett a külső-somogyi dombvidék, de már a Marcali-hátság és a Kapos völgye enyhén lankás területein is megjelent a talajerózió.

A veszély nagy, bár ez lassú folyamat, ám a jövőnket pusztítja, mert évről évre halad előre Somogyban lassan, de biztosan, fogalmazott a szakmérnök. A gazdák azonban tudnak védekezni. A lejtővel párhuzamosan nem tanácsos szántani, és jobb, ha sűrű térállású növényeket vetnek, mint a kalászosok és a repce, szemben a ritka térállásúakkal, mint a napraforgó vagy a kukorica. A füvesített sávok csökkentik a lejtőn lefolyó víz sebességét.

Somogybabod, 2010. június 26.
Rátz Albert operatőr filmezi a heves esőzések következtében kialakult hatalmas krátert Somogybabodon, a Petőfi Sándor utca végétől 50 méterre. A több száz méter hosszú, helyenként 10 méter mély repedés kettévágta az utat és folyamatosan nagyobbodik.
MTI Fotó: Varga György
Somogybabod, 2010. június 26. Rátz Albert operatőr filmezi a heves esőzések következtében kialakult hatalmas krátert. A több száz méter hosszú, helyenként 10 méter mély repedés kettévágta az utat és folyamatosan nagyobbodik. MTI Fotó: Varga György

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×