Infostart.hu
eur:
387.74
usd:
330.71
bux:
109547.02
2025. december 18. csütörtök Auguszta
Nyitókép: Pixabay

Nem áll meg Budapest határainál az ólmoscsapvíz-ügy

Tizennyolcezer lakás lehet érintett az 1945 előtt létesített ólom vízvezetékekkel kapcsolatban Heves megyében, de ha van is szennyezés, azért az egyes ingatlanok gazdái felelnek az illetékes hivatalok szerint.

A közelmúltban számtalan lakossági panasz alapján elkezdték az ivóvíz vizsgálatát a fővárosban, mivel bár a hivatalos nyilatkozatok szerint a csapvíz tökéletes, annak a színével és ízével folyamatos problémák vannak. A csapból folyó víz vizsgálata során kiderült, Budapesten minden ötödik háztartásban igen magas ólomtartalmú vízhez férnek hozzá az emberek, elsősorban az 1945 előtt épült házak ólom vízvezetékei miatt.

A jelenség felszínre kerülte után Heves megyében is érdeklődni kezdtek a helyi vízminőség után - számol be róla a Heol.hu. Kiderült, 18 ezer lakás lehet érintett.

Az Észak-magyarországi Regionális Vízművek (Érv), a megyei vízmű és a kormányhivatal is kapott kérdéseket a laptól.

Az Érv azt válaszolta, a hálózatba táplált víz tökéletes és ideális az emberi fogyasztás szempontjából.

A szolgáltatók a vízmérőig felelősek az ivóvíz minőségéért, a belső hálózatot viszont már a fogyasztó köteles karbantartani és gondozni.

Az is kiderült, a régebbi építésű ingatlanok belső hálózatában előfordulhatnak olyan elöregedett vezetékszakaszok, melyek a vízminőség szempontból gondot jelenthetnek.

Ezt erősítette meg a kormányhivatal is, tájékoztatásuk szerint a csapvíz esetleges ólomtartalmának fő forrásai az épületeken belüli belső vízhálózatok azon ólomcsövei, melyek a régen épült lakásokban helyenként akár még ma is megtalálhatók. Vízvizsgálatra ugyanakkor mindenkinek ingyenes lehetősége van.

A megyei vízmű azt közölte, alig van ólomcső Hevesben, ráadásul

a hosszú évtizedek során a csövek belső falára rakódott vízkő ki is zárja az ólomszennyezést.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: nagy tankerhajóként fordul az Egyesült Államok az új nemzetbiztonsági stratégiával

Magyarics Tamás: nagy tankerhajóként fordul az Egyesült Államok az új nemzetbiztonsági stratégiával

A nyugati félteke védelme nagyobb hangsúlyt kapott az Egyesült Államok nemzetbiztonsági stratégiájában, mint korábban – erről is részletesen beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora. Sorra vette Washington terveit a nagy óceáni átjáróknál, megvilágította a Kínát, Grönlandot, Venezuelát érintő amerikai célok hátterét.

Gazdatüntetés Brüsszelben: borult az eredeti akciózási terv, útlezárások jönnek az EU-csúcs helyszínén

Európai egység alakult ki a gazdatársadalomban a mostani brüsszeli tiltakozást illető két ügyben: senki nem szeretne nagy mennyiségű, ellenőrizetlen dél-amerikai élelmiszer ellen küzdeni a piacért, illetve a green dealből adódó átállás anyagi terheit sem vállalnák a jelenlegi formájában. A tüntetés eredeti programját borították az éjszakai akciózások, amelyek jelenleg ott zajlanak, ahol a zárolt orosz vagyont Brüsszelben őrzik. Helyszíni tudósítás.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.19. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Megforgatták a forintot, megjött a fordulat is

Megforgatták a forintot, megjött a fordulat is

Jelentős mértékben gyengült a magyar fizetőeszköz árfolyama az elmúlt napokban az euróval és a dollárral szemben. A piaci mozgás hátterében nagyrészt az MNB keddi sajtótájékoztatóján elhangzott gondolatok állnak, amelyek a magyar jegybank lazuló előretekintő iránymutatását és - az adatok megfelelő alakulása esetén - a kamatcsökkentési ciklus megkezdését vetítették előre. Az MNB kommunikációs hangvételének puhulására erős piaci reakció érkezett: a forint árfolyama a döntés óta közel 6 egységet emelkedett az euróval és a dollárral szemben is, ami körülbelül 1,5 százalékos gyengülésnek felel meg. A forint gyengülő tendenciája kezdetben ma is folytatódott (az euró jegyzése már az október vége óta nem látott 390-es szint felett is járt), Kurali Zoltán MNB-alelnök óvatosságot hangsúlyozó megszólalása azonban fordulatot hozott a devizapiacokon. Végül erősödéssel állt meg az árfolyam.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×